Dražba se uskuteční v rámci středečního charitativního koncertu Andělská křídla v pražském divadle Broadway. Řekl to Ivo Zelinka z chrudimského 43. výsadkového praporu, který se na pořádání akce podílí.

Peníze z dražby i ze vstupného na charitativní koncert, na kterém vystoupí například Helena Vondráčková nebo Monika Absolonová, chtějí organizátoři věnovat pozůstalým po vojácích, kteří padli na začátku července v Afghánistánu. Doplní tak finanční sbírku, která byla spuštěna přes měsícem ve spolupráci s Charitou ČR. V ní se dosud vybralo více než 3,8 milionu korun.

Konání charitativního večera podle Zelinky podpořila řada osobností. Některé osobně přislíbily účast, další pro návštěvníky koncertu natočí zdravici nebo nabídly předměty do dražby. Návštěvníci koncertu si tak budou moct koupit například dres hokejistů Jágra, Vladimíra Růžičky, Tomáše Plekance nebo Jiřího Hrdiny, hokejku Richarda Žemličky, boxerské rukavice Konečného, volant automobilového závodníka Martina Koloce nebo reprezentační dres fotbalistů Petra Kouby a Michala Horňáka. Ve dražbě také bude socha od herečky Chantal Poullain.

Částku rozdělí rovnoměrně

Získaná částka bude podle Zelinky rovnoměrně rozdělena mezi každé dítě, manželku nebo družku po padlých vojácích. Peníze by tak mohli pomoct i jedné z přítelkyň mrtvého vojáka, která s ním žila několik let. Té totiž současný zákon nepřiznává žádné odškodné, dodal Zelinka. Na rozdíl od manželek, dětí či rodičů.

Kromě finanční sbírky a charitativního večera se kolegové padlých a rodinní příslušníci snaží vybrat peníze také prodejem triček s nápisem „Jsem hrdý na české vojáky", prodejem samolepek nebo charitativním během, který se 23. srpna uskuteční v Chrudimi.

Charitativní večer se uskuteční v Divadle Broadway a spolupořádá ho Svaz vojáků z povolání Armády České republiky, podpořili ho i ministerstvo obrany a generální štáb. Podle organizátorů jsou ještě volné vstupenky v prodeji.

Při útoku sebevražedného atentátníka zahynulo počátkem července v Afghánistánu pět českých vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení čtyři z výsadkového praporu v Chrudimi, jeden ze žateckého mechanizovaného praporu. O pár dní později se po dalším útoku v Afghánistánu zranil další voják ze žateckého praporu.

Příslušníci 4. brigády zřídili transparentní účet na podporu rodin vojáků, kteří na misi zahynuli. „Účet bude aktivní do 1. září, kdy budou vybrané prostředky předány rodinám našich padlých a raněnému kamarádovi," sdělil Milan Němec, mluvčí 4. brigády.