V podstatě jde o peníze

V Podbořanech si na to někdo stěžoval anonymním dopisem. Jednou z hlavních výtek anonymního dopisu je zavedení poplatků za použití rychlovarné konvice, mikrovlnné trouby či televize na pokojích obyvatel domova. „Za televizi se musí platit třicet korun měsíčně, za rádio dvacet. Platí se také za každou započatou hodinu v kuchyňce,“ píše se například v dopise.

Ředitel podbořanského domova pro seniory Vladimír Krátký o dopise ví, označil ho za lživý. „Připravuji písemné stanovisko, které předložím radě města a zastupitelstvu. Nařčení z dopisu odmítám, nezakládají se na pravdě,“ uvedl na náš dotaz s tím, že zařízení v kuchyňkách a společných místnostech jsou zdarma, pouze pokud chtějí obyvatelé domova spotřebiče na pokoj, musí si připlatit. „Platíme z každého spotřebiče nejen elektřinu, ale navíc také revize. Navíc tyto platby plynou z nového sociálního zákona, který platí od počátku roku. Ten úplně mění systém poskytování sociálních služeb,“ vysvětlil ředitel podbořanského domova.

Za odhlášené jídlo se prý nevrací

Dalším bodem anonymní stížnosti jsou nevrácené finanční prostředky za odhlášenou stravu. „To také není pravda. Všechno to pramení z toho, že někteří lidé si myslí, že se ceny nemění a že péče stojí stejně jako před deseti lety,“ pokračoval V. Krátký. Vedení podbořanského domova je vyčítán také nákup nového dopravního prostředku. „Staré auto už bylo odepsané, dali jsme ho pečovatelské službě, která už měla vrak. Koupě auta byla schválená vedením města a myslím si, že toto auto tu bude v domově dlouho dělat dobrou službu. Vozíme s ním hlavně klienty na různé soutěže, je pořád využito,“ řekl.

Stížnost má být "zvenčí"

Stížnost podle něj nevzešla od obyvatel domova. „Myslím si, že jí má na svědomí nějaký věčný stěžovatel a někdo, kdo nechce fungovat v novém sociální systému. Je jednodušší na něco si stěžovat, než pomoci to tvořit,“ dodal V. Krátký.

O stížnosti ví i vedení města. „Pozvali jsme pana ředitele do rady a zastupitelstva. Tam si vyslechneme jeho vysvětlení,“ řekl na dotaz Deníku Radek Reindl, starosta Podbořan. V dalších podobných zařízeních v okrese je praxe různá. Například v Lounech si senioři platí pouze koncesionářské poplatky a spotřebiče mohou mít na pokojích zdarma, v Žatci mají systém podobný podbořanskému. „Za spotřebiče na pokojích u nás klienti platí. Jsou to fakultativní služby, které mají možnost využít,“ řekl Josef Kolert, ředitel žateckého domova.