Za zhruba dva měsíce možná přijde změna. Záležet bude na výsledku říjnových voleb do žateckého zastupitelstva.

Osvědčila se novinka v podobě dvou místostarostů? Přineslo to městu něco užitečného? Starostka i oba místostarostové žádný velký přínos pro město nevidí. „K takovému řešení přistoupili členové zastupitelstva města se záměrem zklidnění situace. Předpoklad se nenaplnil. Vyzkoušela jsem si období, kdy jsme neměli většinu hlasů v radě ani zastupitelstvu. Práce dvou místostarostů ale pomohla v přenosu informací skupině zastupitelů, kteří cítili potřebu mít své zástupce v určitém počtu v radě města a při běžném pracovním režimu každý den na radnici,“ konstatovala starostka Zdeňka Hamousová.

Nemyslí si však, že by město bez dvou místostarostů na něco nedosáhlo. „Zvláštní bonus navíc nemáme,“ uvedla.

close Starostkou Žatce se opět stala Zdeňka Hamousová. Místostarostou je Jaroslav Špička. info Zdroj: Petr Kinšt zoom_in Rovněž podle místostarosty Jaroslava Špičky městu tento krok mnoho navíc nepřinesl. „Nenapadá mě nic, co bych mohl uvést,“ řekl. Práce, kterou vykonával jeden místostarosta, byla podle Špičky rozdělena mezi dvě osoby. „Po volbě dalšího místostarosty se rozdělil balíček úkolů, které má místostarosta na starosti. Mimo jiné vede komise rady města a výbory zastupitelstva,“ dodal.

Jana Nováková se stala místostarostkou v dubnu 2016. „Těžko se mi to hodnotí. Situace nastala jako výsledek politických dohod v Žatci. Myslím, že jsme ve vedení města na některých věcech pracovali jako tým a něčeho se dosáhnout podařilo,“ zmínila. 

„Je ale pravdou, že na některých věcech jsme se neshodli,“ doplnila místostarostka Jana Nováková.

Co dál? Ukáže se po volbách

close Jana Nováková se stala místostarostkou Žatce. info Zdroj: Deník/Hynek Dlouhý zoom_in A budou v Žatci po volbách opět dva místostarostové? „Bude záležet na novém složení zastupitelstva města, jak se rozhodne,“ shodují se všichni tři. „Dva místostarostové by měli také převzít část práce starosty, aby měl více prostoru pro práci s občany a pro prezentaci města navenek,“ míní například Jaroslav Špička.

Po volbách před čtyřmi lety se do vedení Žatce dostala koalice komunistů, sociálních demokratů a Svobodných, díky které byli většinou jednoho hlasu zvoleni Aleš Jelínek starostou a Miroslav Šramota místostarostou. Po dvou měsících byli ale odvoláni, do funkce starostky se pak vrátila Zdeňka Hamousová, místostarostou byl zvolen Jaroslav Špička.

Na jaře v roce 2015 pak v Žatci vznikla široká koalice, dalším místostarostou se stal Karel Krčmárik. Vydržela ale jen do června 2015, kdy Krčmárik rezignoval. Na jaře 2016 došlo v Žatci k politickým dohodám, na jejichž základě se další místostarostkou stala Jana Nováková. Tento stav vydržel až do konce současného volebního období. Poslední schůze žateckých zastupitelů se uskuteční ve čtvrtek 13. září.

Oba dva místostarostové byli uvolnění, jejich plat činil zhruba 55 tisíc korun hrubého.