Společnost ČEZ chce v Počeradech na Žatecku postavit plynovou elektrárnu.

Během pěti let tam mají vyrůst dva paroplynové bloky o výkonu 440 megawattů. V Počeradech nyní stojí uhelná elektrárna s pěti bloky o výkonu 200 megawattů. Jejich životnost ale v letech 2015 až 2020 skončí.

Původně chtěl ČEZ elektrárnu zrekonstruovat a navíc postavit i nové bloky. Záměr ale narazil na nedostatek hnědého uhlí. ČEZ se na jeho dlouhodobých dodávkách pro Počerady nedohodl s Mosteckou uhelnou. Životnost končí i u dalších uhelných elektráren.

ČEZ chce proto na severu Čech postavit dvě nové plynové elektrárny – jednu v Úžíně u Ústí nad Labem a druhou právě v Počeradech. „Počerady jsou v přípravě dál, než je Úžín. Myslím, že v Počeradech nejsou žádné zásadnější překážky k tomu, abychom tam projekt mohli zrealizovat,“ řekl generální ředitel ČEZ Martin Roman. Podle jeho slov by nová elektrárna v Počeradech mohla být zprovozněna v roce 2013.

„Vedení počeradské elektrárny už nám nový paroplynový projekt představilo,“ uvedl Josef Chalupný, starosta Výškova, pod který Počerady spadají. O nové paroplynové elektrárně se hovořilo také při návštěvě ministra průmyslu a obchodu Martina Římana v Žatci v tomto týdnu. Ředitel počeradské elektrárny Jiří Šinágl tam při besedě připomněl nutnost hledat nové zdroje. „Už v roce 2012, pokud nebudou prolomeny limity těžby, bude nedostatek uhlí. Jaderná energetika také stagnuje, proto musíme hledat nové zdroje,“ řekl.

Ministr Říman v Žatci řekl, že není příznivcem plynových elektráren. „Pokud jde o malé projekty, tak ano, ale nemůžeme o plynu hovořit jako o náhradě za uhlí. Jednak bychom byli závislí na dodávkách z Ruska a navíc by elektřina byla opět dražší. Podle mého je budoucnost energetiky jednoznačně v jaderných elektrárnách,“ reagoval Martin Říman.