ČEZ sloučí další dvě své severočeské hnědouhelné elektrárny. Po jarním spojení Tušimic a Prunéřova dojde od 1. července ke sloučení Počerad a Ledvic. Uvedl to Ota Schnepp, mluvčí ČEZ pro severní Čechy.

Jejich společné řízení převezme František Strach, dosavadní ředitel Elektrárny Ledvice. „Dosavadní ředitel Elektrárny Počerady Jiří Šinágl pak od 1. července přechází do skupiny expertů – projektových manažerů, kteří budou odpovědní za řešení systémových vztahů v divizi Výroba a jejích vztahů k ostatním útvarům Skupiny ČEZ. Tato skupina expertů je nově vytvořena a budou v ní nejzkušenější manažeři, kteří sami mají za sebou praktickou a dlouholetou zkušenost s řízením elektráren,“ uvedl O. Schnepp.

Na počet zaměstnanců v elektrárnách to podle jeho slov nebude mít vliv, pouze se zruší jedno ředitelské místo. Počerady a Ledvice byly do společného podniku s názvem Elektrárny únorového vítězství spojeny už v sedmdesátých letech 20. století, krátce po listopadu 1989 byly ale rozděleny. ČEZ má v plánu investovat do obou elektráren.

Elektrárna Ledvice vyrostla mezi Bílinou a Teplicemi v letech 1966 až 1969. Původně měla pět bloků, čtyři o výkonu 110 MW a jeden 200 MW. V letech 1994 a 1998 ukončily provoz dva z nich. Tři zbývající prošly úpravami, včetně odsíření. V Ledvicích už výstavba nového bloku o výkonu 600 MW začala, jakmile bude vyrábět elektřinu, dva ze tří nynějších bloků budou odstaveny. Elektrárna Počerady na hranici Lounska a Mostecka byla ve dvou etapách postavena v sedmdesátých letech 20. století.

Počátkem 90. let byl počet 200 MW bloků snížen ze šesti na pět a elektrárna byla kompletně odsířena.

Uhlí bude postupně docházet

V případě Počerad narazil záměr ČEZ vystavět tam nový uhelný zdroj na spor s Mosteckou uhelnou o dlouhodobých dodávkách uhlí. Proto začal ČEZ v případě Počerad s přípravou výstavby nové paroplynové elektrárny na zemní plyn – dvou bloků s celkovým výkonem 880 MW. Začít vyrábět elektřinu by měly v roce 2013. Současné hnědouhelné elektrárně skončí životnost mezi lety 2015 až 2020.

Z původních sedmi projektů obnovy a výstavby uhelných elektráren rozhodl ČEZ pokračovat jen ve třech, a to v obnově elektráren Tušimice a Prunéřov na Chomutovsku a ve stavbě nové v Ledvicích. Důvodem je pravděpodobný nedostatek uhlí v budoucnu kvůli neprolomení vládních limitů pro další těžbu v severních Čechách a také nový systém povolenek na emise CO2 Evropské unie. Ty by se od roku 2013 už neměly rozdávat zdarma, ale prodávat v aukcích. To pravděpodobně jejich cenu dramaticky zvýší.