Nefouká vítr v severním Německu? Nesvítí slunce na jihu Evropy? Fajn - říkají si s trochou nadsázky v Počeradech na Lounsku. Přichází náš čas.

Může se stát, že díky výpadku dodávek z větrných a solárních elektráren není na trhu v Evropě dostatek elektřiny. Její cena jde zákonitě nahoru. ČEZ nakupuje plyn a rychle spouští svou relativně novou elektrárnu v Počeradech. Ta chybějící elektřinu na trh dodá.

Asi takto vypadá scénář, jak funguje nový paroplynový cyklus v Elektrárně Počerady, který ČEZ dostavěl v roce 2013. Od té doby už vyrobil více než jednu terawatthodinu elektrické energie. ČEZ ho spouští nepravidelně. Hlavně právě v době, kdy je na trhu elektrické energie nedostatek.

„Paroplynový zdroj v Počeradech stále více potvrzuje svou flexibilitu, neboť dokáže pružně reagovat na neustále se měnící situaci na trhu s elektřinou. V průběhu téměř dvouletého provozu se již osvědčil jako opravdu efektivně disponibilní zdroj," sdělil Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ.

Výroba se zahájí během několika hodin

Flexibilita počeradského paroplynového cyklu podle jeho slov spočívá v tom, že během několika hodin dokáže aktuálně zareagovat na požadavky dispečerů a obchodníků a tím i za poměrně krátký čas od spuštění může začít dodávat elektřinu do sítě.

K rychlým startům první české paroplynové elektrárny přispělo i rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. „Ten od roku 2015 umožnil nakupovat kapacity plynu na českém trhu v denním a vnitrodenním režimu, což dříve nebylo možné. Zatímco v případě obchodování s elektřinou je tento model dlouhodobě zavedený, plyn bylo dříve možné rezervovat jen po měsících nebo jiných delších obdobích," vysvětlil Martin Borovský, vedoucí oddělení počeradské paroplynové elektrárny.

Jakmile jdou ceny vzhůru, spouští se

Informaci, že je na evropském trhu nedostatek elektřiny, mají obchodníci z ČEZ většinou jen jeden den dopředu. „Rychle se pak dokáže domluvit zahájení výroby elektřiny v Počeradech a následně tuto produkci zobchodovat. V okamžiku, kdy ceny elektřiny na evropském trhu strmě vystřelí směrem vzhůru, vzniká šance pro uplatnění dodávek z paroplynu v Počeradech. Taková situace nastává například v okamžiku, když v Evropě najednou klesne produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů," vysvětlil Ota Schnepp.

„Jakmile přestane foukat vítr nebo svítit slunce, tak v zemích, kde mají významný podíl těchto zdrojů, prudce stoupá poptávka po naší elektřině," říká Martin Borovský.

Elektrárna PočeradyVýhodu rychlého nasazení umožňují jak technické parametry zařízení, tak i efektivní využití obsluhy celé elektrárny. „Naše dvě plynové turbíny jsou schopny najet a vyrábět elektřinu prakticky okamžitě, to znamená zhruba do jedné hodiny od pokynu dispečera ČEZ. Jeho flexibilita je opravdu pozoruhodná. Proto může být počeradský paroplyn využíván nejen pro starty takzvaně na cenu, ale je možné reagovat i na okamžitou odchylku v síti způsobenou výpadkem jiného zdroje. Na najetí jsme připraveni i personálně, provoz tak velkého zdroje řídí jen vedoucí směny a dva operátoři, provozní elektrikář a provozní mechanik, kteří jsou zčásti přiděleni i pro provoz v uhelné elektrárně," vysvětlil Martin Borovský.

Účinnost cyklu je vyšší

Výstavba paroplynového cyklu v areálu uhelné elektrárny v Počeradech ze sedmdesátých let 20. století byla zahájena 1. dubna 2011. Stavba trvala deset měsíců, pak se instalovaly technologie. První elektřinu vyrobil na počátku roku 2013. Paroplynový cyklus má celkový výkon 840 MWe, který je vedením 400 kV napojen na síť ČEPS. Jeho výstavba stála Skupinu ČEZ necelých 16 miliard korun.

Účinnost dosahuje téměř 60 procent, u uhelných a jaderných elektráren se pohybuje od 30 do 40 procent.