Stále více rodičů studentů středních škol v okrese Louny má možnost sledovat výsledky svých dětí na internetu. Některé školy nabízejí i elektronické omluvenky. Klasické papírové žákovské knížky zatím nezmizí, jejich používání je na školách povinné. Elektronické žákovské, zatím pouze jako doplněk klasických, ale zlepšují komunikaci mezi školou a rodiči a získávají si stále více příznivců.

„Je to bezvadná věc. Všichni si to chválí, učitelé i rodiče. Je to dobré i pro vedení školy, máme přehled,“ je nadšená Marie Honzlová, ředitelka podbořanského gymnázia, které novinku zavedlo od letošního září. „Program vyrobila naše učitelka informatiky. Rodiče si ho na internetu spustí a mohou se kouknout na výsledky svého dítěte. Každý rodič a učitel má vlastní heslo, aby se zabránilo zneužití,“ popisuje ředitelka systém elektronických žákovských knížek. Ve škole vidí, že se rodiče o dítě zajímají. „Máme možnost vidět, zda se rodiče na známky koukají,“ dodala.

Omluvenky přes internet

I na dalších školách v okrese Louny se začaly elektronické žákovské používat, někde mají i omluvenky přes internet. „Využíváme systém pro školy Bakalář a ten nám toto vše umožňuje. Kromě elektronických žákovských, které jsou mezi rodiči oblíbené, využíváme i systém elektronických omluvenek,“ řekla na dotaz Deníku ředitelka Střední odborné školy technické v Lounech Simona Vágnerová.

Rodiče si na nové možnosti postupně zvykají. „Zatím nám elektronická omluvenka přijde jen občas, ale postupně se tento systém rozšiřuje a věřím tomu, že si na něj rodiče zvyknou,“ myslí si S. Vágnerová.

Některé střední školy se na spuštění elektronických žákovských chystají. Na žateckém gymnáziu mají stejný systém jako na lounské škole. „Od září zatím systém Bakalář funguje uvnitř školy a už to je pro školu velkým přínosem. Pro rodiče ho chceme spustit v nejbližší době,“ sdělil ředitel Miroslav Řebíček.

Do budoucna vidí ředitel další možnosti rozvoje. „Rozšířením elektronických žákovských se určitě zrychlí informovanost rodičů. Do budoucna budou moci sledovat například i absence. Za několik let si umím představit vést v systému i elektronickou třídní knihu. Nejdříve společně s klasickou, poté možná už jen tu elektronickou,“ vidí výhody M. Řebíček.