Lidé v okrese Louny i jinde na severu Čech si v příštím roce připlatí za vodu.

Severočeská vodárenská společnost (SVS) zvýší cenu vodného a stočného pro rok 2009 o 6,99 procent oproti letošnímu roku. Lidé tak za pitnou vodu (vodné) zaplatí 34,49 korun za metr krychlový a za odkanalizovanou vodu (stočné) 30,05 korun. Celkem tedy 64,54 korun za metr krychlový.

„Nárůst ceny vody je způsoben při vysokém podílu nákladů na její výrobu v první řadě výrazným nárůstem cen za energie a nárůstem cen za nakupované suroviny, což je hlavně surová voda a chemikálie. Růst ceny vody je způsoben také požadavky na investice do infrastrukturního majetku, hlavně v oblasti čištění odpadních vod,“ sdělila Deníku Dagmar Haltmarová, tisková mluvčí SVS.

Veškeré akcie Severočeské vodárenské společnosti jsou v držení 459 severočeských měst a obcí, ty jsou tak vlastníci SVS. Společnost pokrývá celý Ústecký a podstatnou část Libereckého kraje. Jde o zhruba 12 procent plochy státu, kde žije 1,138 milionu obyvatel – z toho je 1,05 milionu obyvatel napojených na vodovod a 0,882 milionu na kanalizaci.

Dražší bude i teplo a elektřina

Zdražují také teplárny, Energie Holding zdražila v Lounech teplo z 562 na 662 korun za jeden GJ, tedy o 18 procent. Ještě více vrostly ceny tepla v Postoloprtech, kde letos oproti loňsku stouply o 37 procent na 653 korun. Za teplo si připlatí také lidé v Žatci, kteří jsou připojeni na centrální zdroj tepla. Žatecká teplárenská plánuje zvýšení cen o čtyři a půl procenta.

Lidé v okrese Louny si od ledna připlatí také za elektrickou energii. ČEZ zdraží o deset procent. Pro průměrnou domácnost, která spotřebuje 2200 kilowatthodin, to znamená, že za rok zaplatí asi o tisíc korun více. „Celkové náklady za rok na elektřinu v takové domácnosti v roce 2008 byly 10 508 korun za rok, příští rok budou 11 460 korun,“ vypočítal mluvčí ČEZ Ota Schnepp.