Jak uvedli odborníci z Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje (KHS), v šestém týdnu roku 2024 v regionu trpělo akutními respiračními chorobami 1703 lidí na 100 tisíc obyvatel. „To představuje nárůst o 2 procenta oproti předchozímu týdnu,“ konstatovali hygienici v pátek 9. února.

Situace v jednotlivých okresech se přitom vyvíjí rozdílně. „Nejvyšší nemocnost byla zaznamenána v okrese Teplice a ve věkové skupině 0 až 5 let,“ upozornili pracovníci KHS.

Vývoj nemocnosti s respiračními chorobami v Ústeckém kraji.Vývoj nemocnosti s respiračními chorobami v Ústeckém kraji v 6. týdnu roku 2024.Zdroj: KHS Ústeckého kraje

Na Lounsku a Litoměřicku počet nových případů klesl o 30 a 10 procent. Na Mostecku a Chomutovsku nepatrně vzrostl. Nejhorší situace je pak na zmíněném Teplicku a také Ústecku, kde je hlášeno o 15 procent více nových případů onemocnění akutními respiračními infekcemi, než v minulém týdnu.

Vývoj nemocnosti s respiračními chorobami v Ústeckém kraji.Vývoj nemocnosti s respiračními chorobami v Ústeckém kraji.Zdroj: KHS Ústeckého kraje

V regionu se vyskytují chřipková onemocnění, dominuje typ A. „Od počátku sezony evidujeme 8 závažných případů chřipky vyžadujících hospitalizaci a dechovou podporu, z toho 3 s úmrtím,“ uvedli hygienici.

V tomto týdnu zachytili také 29 případů onemocnění covid-19. 4 na Děčínsku, 6 na Chomutovsku, po 2 na Litoměřicku a Lounsku, 3 na Mostecku a 12 na Teplicku. Na Ústecku se toto onemocnění v minulém týdnu neprokázalo. Podle údajů KHS byli dva lidé s covidem hospitalizováni, nikdo na něj nezemřel.

Nemocnice v Chomutově.
Pouze dva lidi u pacienta a s rouškou. Nemocnice v Chomutově omezila návštěvy

Některé respirační choroby obvykle nemají u zdravých lidí vážný průběh a odeznívají samy. Například zmíněná chřipka, nachlazení či faryngitida. Některé ale mohou i ohrozit život. To je případ kupříkladu bakteriálního zápalu plic, plicní embolie, tuberkulózy, akutního astmatu či těžkých akutních respiračních syndromů, jako je covid-19.

U běžných respiračních onemocnění, jaká způsobují už tradiční předjarní či podzimní epidemie, se obvykle doporučuje především snížit fyzickou námahu, dodržovat léčbu a dbát na pitný režim.

Mohlo by vás zajímat: Anthony Hopkins jako Nicholas Winton: Film točili ve Válcovnách trub v Chomutově

Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová