Počet akutních respiračních onemocnění v Ústeckém kraji za poslední týden vzrostl o 12,4 procenta. Na 100.000 obyvatel připadá 1203 nemocných, podle hygieniků už jde o epidemii. ČTK to řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem Josef Trmal. Jedna žena s chřipkou B tento týden zemřela.

Počet nemocných se prudce zvýšil především na Děčínsku, Lounsku a Ústecku. Hygienici mají hlášených za uplynulý týden 9940 nových případů. Čísla nemusí být podle Trmala zcela vypovídající. "Na Teplicku jsou jarní prázdniny, čemuž odpovídá i relativně nízký počet hlášených onemocnění. Čísla ale zcela neodpovídají situaci, protože řada lidí k lékaři nejde," řekl ČTK Trmal. Nejvíc nemocných je mezi předškolními dětmi a školáky. U dětí do pěti let je 3594 nových případů, u školáků 2947 případů.

Seniorka na nemoc zemřela

Chřipce podlehla podle Trmala osmasedmdesátiletá žena z Ústí nad Labem. "Měla k tomu ještě jednu diagnózu, která mohla ovlivnit průběh. Průběh byl takový, že se objevily náhlé teploty, dušnost, zřejmě začalo selhávat srdce a po osmi dnech zemřela. Laboratorně je potvrzena chřipka B," doplnil Trmal. Klasických chřipek podle Trmala přibývá. Převažuje typ H1N1.

Hygienici kvůli nárůstu počtu onemocnění doporučili nemocnicím v Ústeckém kraji, aby omezily návštěvy. Krajská zdravotní, která krajské nemocnice, zakázala návštěvy od dnešního odpoledne na odděleních ARO a jednotkách intenzivní péče. Zákaz se podle mluvčího společnosti Jiřího Vondry týká nemocnic v Ústí nad Labem, Teplicích, Děčíně, Mostě a Chomutově a platí do odvolání. "Na ostatních odděleních je doporučena zvýšená kontrola u návštěv s možným respiračním onemocněním," doplnil Vondra. Hygienici očekávají, že v dalších dvou týdnech počet nemocných ještě poroste. Následně by se i díky jarním prázdninám měla situace zlepšit.

(trm jpt)