Petra a Štěpán Kotkovi z Loun pokračují na své cestě Nepálem k Mount Everestu. Zajímavosti daleké země si užívají plnými doušky, nadšení čiší z každé zprávy, kterou pošlou rodinám a naší redakci. Aktuálně by se měli nacházet někde kolem 3750 metrů nad hladinou moře.

Vše o cestě mladého páru Nepálem čtěte
v souvisejících článcích na této straně dole!

Jak jsme již informovali, pěší putování zahájili v Lukle (2860 m.n.m.), v městečku s jedním z nejnebezpeč­nějších letišť světa. „Let tam jsme absolvovali se vší parádou – dokonce se nám podařilo obsadit dvě nejluxusnější místa – první nalevo hned za piloty, takže vyhlídkový let jsme si užili jako málokdo," jsou nadšení dobrodruzi. V sobotu 18. října už byli v Namche Bazaaru (3440 m.n.m.), správním středisku národu Šerpů.

Tam měli „naordinovaný" aklimatizační den. Rozhodně to ale neznamená, že by jen tak seděli v chatě! „Navštívili jsme zdejší vyhlídku na Everest (3880 m.n.m.), čímž jsme překonali všechny naše dosavadní výškové rekordy! (např. nejvyšší horu Norska a Skandinávie Galdhøpiggen – 2469 m.n.m. – pozn. red.) Dorazili jsme taky do vesniček Khumjungu a Khunde, kde je Hillaryho škola a buddhistický klášter s údajným skalpem Yettiho. Dosápali jsme se až ke klášteru, ale měli tam zamčeno," popisuje mladý pár události pátého dne expedice. Výhledy do kraje jsou podle jejich slov nepředstavitelné. A počasí? Zatím až na jeden krátký deštík na opalování!

close Petra a Štěpán Kotkovi z Loun dorazili do Namche Bazaaru v Nepálu zoom_in Nevšímaví ale samozřejmě nejsou ani k místní pohostinnosti. „Jídlo je tu luxusní! K večeři jsme měli jačí steak s opečenými brambory. Taky už jsme ochutnali několik variant nepálského piva chang. Chuťově se nejvíc blíží burčáku a někde se podává i teplý jako čaj. Jak je u nás pivo tekutý chléb, tak je tady chang tekutý dhal bhat," pokračují se zjevným entusiasmem.

Pokoj v Deboche s výhledem na Everest

Petra měla obavy z provazových mostů, kterých je v oblasti celá řada. Překvapivě se totiž tak trochu bojí výšek. „Ty už jsme pravděpodobně všechny zdolali a nakonec se nám to i docela zalíbilo," směje se. Zatím se neobjevily ani náznaky potíží s výškou, pokračují tedy podle plánu vstříc základnímu táboru horolezců na Mount Everest.

Nejaktuálnější zprávy přišly v neděli 19. října v půl třetí odpoledne středoevropského letního času (SELČ). K tomu je potřeba připočíst časový rozdíl, který k SELČ činí + 3.45 hodiny. V Nepálu tedy něco po šesté hodině večer. Petra a Štěpán mají právě za sebou trek z Namche Bazaaru přes Tengboche (3867 m.n.m.) s cílem v osadě Deboche (3757 m.n.m.) "Jsme v pořádku v Deboche. Máme pokoj s výhledem na Everest. Je to paráda," napsali stručně. Podle itineráře mají v nohách asi sedm hodin chůze, převýšení 750 metrů stoupání a 500 metrů klesání.

Až budeme v pondělí ráno vstávat do zaměstnání, už by měli být zase na cestě. Vystoupají až do šerpské vesnice Pangboche (3985 m.n.m.). Zájemci budou moci nalehko vyrazit do základního tábora (4576 m.n.m.) pod téměř sedmitisícovou horou Ama Dablam. S tímto "výletem navíc" čítá denní porce chůze deset hodin, 950 metrů stoupání a 700 metrů klesání.

Velvyslanec v Dillí: manžele Kotkovy máme, ale nemůžeme najít slečnu Ullmannovou!

Dillí, Louny – Chvíle nejistoty a velkého strachu si prožili v minulých dnech rodiče obou lounských cestovatelů. Mohly za to tragické zprávy z oblasti Annapurny, kde bouře a laviny zabily na tři desítky lidí. S mnoha dalšími se dlouho nedařilo spojit. V kritických hodinách nastala i krátká odmlka od Petry a Štěpána, kteří sice byli zhruba o tři sta kilometrů východněji, ale myšlenky, zda jsou oba v pořádku, byly přesto neodbytné.

K neštěstí došlo ve středu 15. října, ještě ve čtvrtek nebyla o novomanželích žádná zpráva. „Bylo to peklo, měli jsme o ně strach. Manžel pak telefonoval na ministerstvo zahraničních věcí do Prahy, kde jim vysvětlil, že potřebujeme informace o našich dětech. Slíbili, že dají vědět," popisuje pochopitelné obavy Zlata Ullmannová, maminka dívky. Průvodkyně výpravy dala vědět satelitním telefonem v pátek ráno, že jsou všichni v pořádku a živly je nijak neohrozily.

Infarktové chvíle vystřídalo uvolnění. „V sobotu odpoledne nám telefonoval sám pan velvyslanec z Dillí. Potvrdil, že manžele Kotkovy už kontaktovali, ale stále hledají nějakou slečnu Ullmannovou, která údajně měla jet s nimi," už se usmívá maminka. Slečna Ullmannová není totiž nikdo jiný, než Petra Kotková. Zájezd si totiž objednávala ještě zasvobodna, tedy jako Ullmannová, po srpnové svatbě už reálně nebyl čas měnit všechny dokumenty.

Velvyslancem v indickém Dillí je Miloslav Stašek. „Příjemně nás překvapilo, jak k věci ministerstvo zahraničí přistoupilo seriozně, opravdu se snažili pomoci a pomohli," je ráda Z. Ullmannová.