Čtyři a půl milionu korun. Částka, kterou dluží lidé na nájemném v městských bytech v Podbořanech stále stoupá, stejně jako v dalších městech regionu.

Také Louny, Žatec nebo Postoloprty mají „milionové“ problémy s dlužníky.

Všechny radnice postupují proti dlužníkům tvrdě, ale ani to často nepomáhá.

Když přijde exekutor, najednou platit jde

„Jedině hrozba exekuce na dlužníky platí. Když pošleme výzvu k zaplacení dluhu, nic se neděje, až když přijde exekutor, najednou to jde, teprve pak začnou často platit,“ zlobí se podbořanský starosta Radek Reindl.

Podbořanská radnice přitom vyzkoušela už několik receptů, jak dluhy za nájemné snížit. „Loni jsme zkoušeli amnestii. Kdo chtěl, mohl zaplatit jenom dluh na nájemném a penále mu bylo odpuštěno. Zájem ale nebyl, využili ji jen dva lidé,“ říká vedoucí finančního odboru města Jaroslava Gašparová.

Za nájemné a penále, které velmi často tvoří daleko větší část dluhu než samotná platba za byt, a hlavně roste hodně rychle, už lidé v Podbořanech dluží 4,6 milionu. Dluhy tak neustále rostou. Loni v březnu byla „díra“ 3,7 milionu, v říjnu 2008 „jen“ 3,4 milionu korun.

„Proti dlužníkům postupujeme nekompromisně. Pokud někdo dluží tři měsíce, podáváme návrh na ukončení nájmu a razantně řešíme jeho dluh, pokud neplatí, přichází exekuce,“ brání postup města Radek Reindl. „Bohužel dlužná částka se neustále zvyšuje, je to ale z velké části kvůli rostoucímu penále u starých dluhů,“ pokračuje starosta.

Loni podala podbořanská radnice čtyřiačtyřicet návrhů na exekuce. „Exekuce je jediný nástroj, který pomáhá. Bohužel se ale často stává, že dlužníci nepracují, nemají žádný majetek, a když už něco mají, jsou jiné, přednostní pohledávky,“ uvádí ze své praxe Jaroslava Gašparová, že ani exekuce často nevyřeší problém.

Dvě upomínky a pak už soud!

Prakticky stejná je situace i v dalších městech regionu. Postoloprtské radnici lidé na nájemném dluží 1,8 milionu korun. Do této částky přitom nejsou započítána penále. „Oproti roku 2009 už došlo k navýšení o téměř 300 tisíc korun,“ sdělila Deníku Jana Fišerová, tajemnice postoloprtské radnice.

„Při vymáhání pohledávek postupujeme podle mandátní smlouvy. Pokud někdo nezaplatí, pošleme upomínku, pokud ani v dalším měsíci nezaplatí, dostane dlužník poslední varování, pak už následuje soudní žaloba,“ vysvětlila Fišerová.

Také Louny mají pohledávky ve výši zhruba dvou milionů korun. A stále stoupají. „Vymáháme peníze prostřednictvím právního zástupce. Upomínky, soudní vyklizení bytu, žaloba na dluh, soudní exekuce. Je to běh na dlouhou trať, ale někdy se daří,“ popisuje lounskou praxi Renáta Čapková, tajemnice tamního městského úřadu. Nemajetní a lidé, u kterých se neví, kde vlastně aktuálně bydlí, to je stejný problém jako v Podbořanech. „U těchto lidí se snažíme pravidelně prověřovat, jestli se situace nezměnila, a pořád zkoušíme vymáhat,“ dodala Renáta Čapková.

ŽATECKÝ A LOUNSKÝ DENÍK JE NA FACEBOOKU! STAŇTE SE FANOUŠKEM!