Poradíme vám, jak se lépe připravit na shromáždění ultra nacionálních stran nebo jak zrušit akce neonacistů. To slibuje Ústecký kraj svým městům, k eskalujícímu problému svolal v minulých dnech konferenci do Jirkova.

Zúčastnili se jí i zástupci obcí z lounského okresu, některé ale povídání s odborníky nezajímalo.

Extremismus je na vzestupu. Pochody městy, plamenné projevy, někde potyčky, v Janově bitva. Radikálové mají své právníky, kteří jim pomáhají podobné akce připravovat. Radnice proto musejí rychle a kvalitně reagovat, pokud chtějí nad extremismem vyhrávat. Pomoci jim s tím chce podle slov hejtmanky Ústecký kraj.

„Budeme podporovat vzdělávací aktivity, které povedou k šíření osvěty mezi veřejnost, je ale nutné zajistit také školení kompetentních odborníků na úřadech,“ uvedla Jana Vaňhová. „V případě potřeby poskytneme odborné poradenství obcím, kde bude docházet k provokacím extremistů ,“ pokračovala.

Problémem se zabývala také konference, kterou v minulých dnech pořádal právě kraj v Jirkově. Pohovořit si o problémech v obcích na severu Čech přijeli přední odborníci na extremismus. „Kromě už dobře známých skutečností jsme diskutovali i o našich specifických problémech. Přispěli jsme několika konkrétními podněty, které by měly být zapracovány do manuálu pro obce, který má být výstupem z konference,“ řekl jeden z účastníků, žatecký místostarosta Aleš Kassal.

Zkušenosti už mají i města z okresu

Nějaké dokumenty už města mají, například z ministerstva vnitra, podle radnic jsou ale jen obecné.

Právě Žatec už má také s extremisty zkušenosti, nedávno tam policie ve spolupráci s městem rozpustila koncert neonacistů v Lidovém domě. „Doufáme, že právě návody, jak postupovat v takových případech, jak akci rozpustit nebo omezit, v manuálu budou. Měl by to být dokument ušitý na míru obcím. Potřebujeme znát konkrétní řešení situací, jsou to někdy složité právní problémy a každé město si nemůže dovolit platit odborníky,“ upozorňuje Kassal.

Z okresu Louny byli na setkání přítomni i zástupci dalších měst. Některá sídla, která mají s radikály problémy, ale chyběla. Například Postoloprty, které už dvakrát navštívila extremistická Dělnická strana. „Ani já, ani místostarosta jsme zrovna v tu dobu nemohli do Jirkova jet. Byli jsme oba mimo město,“ zdůvodnil absenci zástupců radnice starosta Postoloprt Miroslav Hylák.

Starosta: Další informace vítáme

Jedním dechem ale dodává. „Počkáme si na manuál, jeden už máme a je moc obecný,“ potvrzuje slova kolegy ze Žatce. „Máme už také vlastní zkušenosti, každá akce radikálů je navíc úplně jiná, musí se k tomu přistupovat individuálně. Další informace ale určitě přivítáme,“ dodal Hylák.

Kuchařku na střetnutí s extremisty slíbil kraj vydat do tří týdnů. Měla by obsahovat právě návody, jak ztížit organizaci extremistických akcí. Zapracovány mají být i poznatky z nejrůznějších měst. Manuál má také obsahovat výčet nejrůznějších dat, hudebních skupin a grafik, při jejichž výskytu by zástupci obcí měli vyhledat pomoc policie.