Na více než stovce míst po celé republice, v příjemném a klidném prostředí, bez shonu a stresu, Férově posnídají najednou tisíce lidí, oslaví tak světový den pro fair trade. Přidat se můžete i vy, příjemný happening se bude konat v sobotu také v Lounech, Žatci a Lenešicích.

Co je fair trade?Fair trade je způsob obchodu, který dává drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, dává tak přednost výrobkům, za nimiž nestojí zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí.

Férově snídat se bude v sobotu 9. května ráno a dopoledne. „Férová snídaně proběhne v Lounech od 10 hodin na dvorku knihovny, v případě deště v kavárně Jeroným v knihovně, v Lenešicích od 10 hodin v parčíku před knihovnou, za deště v knihovně, a v Žatci od 10 hodin v kapucínské Klášterní zahradě," přiblížila místa z regionu Hana Benčáková z pořádajícího sdružení NaZemi.

Podpora férového obchodování

A co vlastně férová snídaně je? Letos se uskuteční už pátý ročník příjemného ranního pikniku. „Jedná se o ojedinělý koncept, kdy se ve stejný den a ve stejný čas na více než stovce míst po celé ČR sejdou tisíce lidí, aby daly najevo, že podporují fairtradové a lokální pěstitele. Stane se tak na světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu," pokračovala Benčáková.

Účastníci si sami přinesou fairtradové potraviny jako jsou kakao, káva, čaj, ale například i bábovka upečená z domácích vajec a fairtradového kakaa. Společně pak posnídají na veřejném místě, aby vyjádřili podporu produktům, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce.

Možné je přinést si například i doma vyrobenou marmeládu z produktů z vlastní zahrádky, sýr od lokálního farmáře, vejce nebo med a další domácí a lokální produkty. „Zájem o Férovou snídani roste, je vidět, že lidé se více zajímají o původ výrobků. Zatímco v roce 2011 se snídalo v 41 městech či obcích, tak loni se akce konala už na sto devatenácti místech a navštívilo ji na čtyři a půl tisíce lidí," uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

„Deka, hrníček, talíře, ubrousky, nože a lžičky by ve vašem košíku taky neměly chybět. A hlavně pozvěte všechny přátele, známé a rodinu. Dobrá parta je základ každého pikniku," zvou pořadatelé.