Obchodní akademie v Lounech a park v Zahradním městě nesou od úterý 4. září jméno po veteránovi a hrdinovi druhé světové války Františku Fajtlovi. Generál Fajtl se narodil v Doníně na Lounsku. Slavnostní akt připomínky památky hrdiny se konal ve Vrchlického divadle v Lounech a účastnila se ho manželka Hana Fajtlová s dcerami a jejich rodinami.

„Jsem ráda, že jsem Františka Fajtla poznala. Byl to nevšední člověk. Na jeho tváři byl stále úsměv, ať byl v klatbě či na výsluní. Byl velice skromný, nikoho nezatracoval a neosočoval,“ vzpomínala Věra Mirvaldová. „Žijeme v demokracii, ale chtěl bych připomenout, že nesmíme zapomenout, že svoboda vždy nebyla. Za to, že máme svobodu, vděčíme právě i generálu Fajtlovi, který bojoval proti útlaku. Přál bych si, aby mladá generace pochopila, že žít ve svobodné demokracii je dar. Je možné, že ji jednou budeme muset bránit. V tom je nám František Fajtl příkladem,“ řekl starosta Loun Jan Kerner.

Podle dcery Jitky Režné by si František Fajtl návrhu pojmenovat po něm školu a park vážil. „Kdyby se této slavnosti dožil, měl by jistě radost. Bohužel, dnešní akt se uskutečnil už in memoriam. Jsem přesvědčena, že tam někde z modrého nebe se dívá a usmívá se,“ dodala.

Po skončení programu v divadle se přítomní přemístili k obchodní akademii, kde paní Hana Fajtlová odhalila pamětní desku s názvem Obchodní akademie generála Františka Fajtla. Poté se hosté přemístili do Zahradního města, kde vzniká park, který nese po Fajtlovi jméno. „Tatínkovi by se v této části města jistě líbilo a rád by zde relaxoval. Miloval České středohoří, které by zde měl jako na dlani. K Lounům měl velmi kladný vztah, tady poznal svoji největší lásku a oporu Hanu Chládkovou, mou maminku,“ řekla J. Režná.

Na závěr všichni hosté zavzpomínali na F. Fajtla jeho oblíbenou písničkou Ach synku, synku. Fajtl patřil k legendárním postavám československého letectva. Jako stíhací pilot bojoval téměř na všech frontách druhé světové války. Čtyři letadla sestřelil a sám byl sestřelen dvakrát. Komunistický režim místo ocenění jeho zásluh Fajtla degradoval a v roce 1950 ho zavřel do vězení v Mírově, kde musel strávit 17 měsíců.

Trpěla i rodina, která musela bez náhrady opustit byt. Poté se Fajtl životem protloukal, jak se dalo. Pracoval jako dělník i jako úředník. V roce 1964 byl částečně rehabilitován a načas se mohl vrátit k letectvu. Avšak úplné satisfakce se Fajtl dočkal až po pádu režimu. Prezident Václav Havel ho v roce 1990 povýšil na generálmajora ve výslužbě a vyznamenal ho řádem M. R. Štefánika. Vedle toho byl František Fajtl nositelem Řádu Bílého lva nebo francouzského Řádu Čestné legie. Bývalý pilot Britského královského letectva zemřel před necelým rokem, 4. října 2006. Dožil se 94 let.

Praha pojmenovala po generálu Fajtlovi ulici, Louny park a školu