„Huráááá, konečně,“ raduje se Petra Kuperová z Ústí. „Budu mít zase můj milovaný staročeský špek,“ připojila se k ní Lenka Wolf. S proutěným košíčkem ráda na žatecké náměstí vyráží pro dobroty také Marie Vašatová. „Už se těším, až si nakoupím vynikající pečivo a k tomu nějaké lahodné sýry,“ směje se. Všechny společně vítají po několikaměsíční pauze návrat farmářských trhů.

Zelenou dostaly trhy od začátku příštího týdne. Vláda je zakázala před několika měsíci kvůli špatné epidemiologické situaci, ta se nyní lepší, a tak přichází částečné rozvolnění protikoronavirových opatření. Vůbec první farmářské trhy v regionu budou v Ústí nad Labem na Mírovém náměstí v úterý 13. dubna. „Jsme moc rádi, že konečně budeme moci zákazníky přivítat. V nabídce bude pečivo, maso a uzeniny, sýry, ovoce a zelenina, sadba, mléko, mošty, med, ryby, koření a další zboží. Prostě vše, na co jsou lidé zvyklí,“ láká Adam Weber, ředitel Severočeských farmářských trhů, které je v krajské metropoli provozují.

Zoo v Ústí nad Labem.
Medvědi, tučňáci, orangutani i žirafy už se těší. Brány otevřou všechny zoo

Trhy v Ústí nad Labem následně plánují každé úterý a čtvrtek, vždy od 9 do 15.30 hodin. Na všech farmářských trzích v regionu bude v následujících dnech podle pořadatelů největším lákadlem bohatá nabídka osiva a sadby. „Bude určitě velký výběr sadby. Jak zeleniny, tak květin a bylinek,“ potvrzuje Tomáš Kepl, jenž organizuje trhy v Lounech.

Přidají se další města

Další trhy proběhnou ve středu 14. dubna v Děčíně. Na tamním Masarykově náměstí pak budou každou středu od 8 do 14 hodin. V Žatci mohou milovníci lokálních potravin a surovin, ale také vášniví zahrádkáři, vyrazit na náměstí Svobody v pátek 16. dubna. Prodejci tam budou od 8 do 15 hodin.

„První trh bude v Litoměřicích v pátek 16. dubna od 7.30 hodin, prodávat se bude do 13 hodin. Následně plánujeme trhy opět pravidelně každý pátek,“ prozradil Libor Uhlík, který pořádá prodej na Tržnici Felixe Holzmanna v Litoměřicích. V Roudnici chtějí trhy uskutečnit v sobotu 17. dubna na Husově náměstí od 8 do 12 hodin.

Ingrid Dvořáková z Kadaně uspěla mezi středoškoláky z celé republiky v soutěži, která prověřovala finanční gramotnost studentů. Jejich znalosti prověřila detektivní hra Tajuplná cesta.
Studentka z Kadaně prošla Tajuplnou cestou. Napínavá i poučná, hodnotí ji

Následovat mají i další města v Ústeckém kraji. Pořadatelé očekávají po několikaměsíční pauze velký zájem o lokální dobroty. V Chomutově se tržiště otevře na náměstí 1. máje v sobotu 17. dubna od 8 do 12 hodin. V Kadani na Mírovém náměstí se fanoušci farmářských trhů sejdou ve středu 21. dubna, v Teplicích zamíří na náměstí Svobody v pátek 23. dubna, v Mostě na 1. náměstí v sobotu 24. dubna, stejný den se trhy uskuteční také v Lounech na Mírovém náměstí.

Zákazníci doufají, že koronavirová krize nedonutila skončit příliš trhovců. Podle Webera museli někteří kvůli omezením a chybějícím financím svou živnost ukončit. Problémy mají hlavně ti, pro které jsou trhy hlavní náplní činnosti a nemají například další prodejnu. „Vím třeba o řeznících, kteří skončili. Uvidíme, jak se bude dařit dál, snad už to bude lepší,“ řekl.

Prodejci budou muset po restartu trhů zajistit dodržování zpřísněných hygienických podmínek. „Jsme na to připraveni, není to problém, jsme hlavně rádi, že můžeme konečně začít,“ uvedl Kepl.

Domácí násilí je velký problém, za který se mnoho lidí stydí. A neřeší to.
Nenech se! Vznikla anonymní síť pro lidi bydlící s násilníky

Stánky musí mít mezi sebou alespoň dvoumetrové rozestupy, připravena musí být dezinfekce a organizátoři musí také dbát na to, aby se lidé neshlukovali. Na ploše tržiště bude moct být maximálně jeden člověk na 15 metrů čtverečních. Lidé by neměli pití a jídlo konzumovat přímo na tržišti, zakázané jsou stoly a místa k sezení.

„Věříme, že lidé budou k sobě ohleduplní, budou dodržovat rozestupy, nebudou se tlačit. Každý si určitě v klidu vybere,“ vyzval Adam Weber.