Jeho třetí ročník se koná v pátek 20. září večer, program v parku na výstavišti nabídne díla několika současných audiovizuálních umělců.

Zároveň pořadatelé připomenou lounského rodáka Zdeňka Sýkoru. Jeho díla ukáže výstava v galerii, slavnostně se nasvítí nová piazzetta před divadlem. Ta má podobu černobílé geometrické kompozice, kterou Sýkora v roce 1962 navrhl na protipožární oponu lounského divadla. „Po úspěšných dvou ročnících, kdy festival navštívily tisíce lidí, máme pocit, že by měl mít své místo na mapě lounských kulturních událostí,“ uvedla předsedkyně pořádajícího spolku Sýkora 2020 Jolana Planičková.

Tak bavil druhý ročník festivalu: 

a tak kouzlilo světlo v roce 2016: 

Festival se uskuteční po roční pauze, kterou si spolek dal kvůli dokončení realizace Sýkorovy piazzetty před Vrchlického divadlem. Představení černobílé kompozice, která vznikala od loňského léta na náměstíčku před tímto kulturním stánkem, doprovodí program festivalu. V 18.30 hodin se rozsvítí slavnostní nasvícení piazzetty. Ještě před tím, v 16 hodin, proběhne v Galerii města Loun, která sídlí v suterénu divadla, vernisáž výstavy s názvem Zdeněk Sýkora ve veřejném prostoru.

Rozzáří park a výstaviště

Novinkou třetího ročníku festivalu Kouzlo světla je místo konání. V předchozích dvou díla rozzářila ulice a budovy v centru Loun. Letos se program uskuteční v parku na lounském výstavišti. „Akci s námi opět spolupořádá město a knihovna a letos se nově připojila firma Diamant Expo, která má výstaviště v nájmu,“ sdělila Jolana Planičková.

Program festivalu začne v 19 hodin čekáním na tmu při hudbě v letním kině, slavnostní zahájení je v plánu o hodinu později. Program je naplánovaný přibližně do půlnoci.

Tentokrát program sestavil český vizuální umělec Jan Hladil. V roce 2015 ve spolupráci s Romanem Duškem poprvé světelně vizualizovali kompozici Zdeňka Sýkory na piazzettě Vrchlického divadla. „Pro festival vybral jak  etablované umělce na poli audiovizuálních instalací, kteří patří ke špičce oboru u nás a vystavují též v zahraničí, tak nadějná jména z klubové scény,“ přiblížila Jolana Planičková.

Někteří z nich svá díla představili v Lounech už při uplynulých ročnících. „Novinkou letošního Kouzla světla je pásmo tří audiovizuálních live performancí umělců z labelu Lunchmeat, který přes deset let v podstatě definuje podobu progresivní audiovizuální tvorby nejen v Praze,“ uvedl Jan Hladil. „Ačkoli na první pohled není souvislost s tvorbou Zdeňka Sýkory nijak zřejmá, je nutno míti na paměti, že to byl právě Zdeněk Sýkora, který jako první u nás využíval digitální technologie ve výtvarném umění. Položil tím principiální základy nadčasové vizuální estetiky, ze kterých ve své tvorbě čerpají i letos vybraní umělci,“ dodal.

Kouzlo světla je další z řady akcí, která se v lounském parku koná. Jeho význam coby společenského a kulturního centra města se zvyšuje. „Jsem rád, že se u nás festival koná. V minulých letech tuto zajímavou akci navštívila řada místních i mimolounských. Zároveň jsem rád, že se přesunula do parku a přispěla k jeho většímu využití,“ řekl lounský starosta Pavel Janda.

V minulých letech prošel park v Lounech na obou březích řeky Ohře revitalizací, radnice ho přihlásila do soutěže Park roku 2019.