Na náměstí se ještě trochu leskne vlhká dlažba po krátkém ochlazujícím letním deštíku. Zpod mraků už ale zase vykukuje podvečerní slunce. Zrzavý jezevčík se líně přikolébal ke skupině lidí u laviček a stolů a z dlažebních kostek začal v klídku a beze spěchu konzumovat kosti, které zbyly z předchozí hostiny grilovaných kuřecích stehen a křidélek. Křupání z jeho tlamky je slyšet i přes hlasitou hudbu.

Plochu náměstí lemují desítky stánků s pivem a občerstvením. Na kraji je obří pódium. Uprostřed ho zdobí nádherné velké záhony plné barevných letních květin. Pro všechny návštěvníky je kolem dokola dostatek laviček k posezení. Kdo chce tančit, skákat, tleskat, pískat, či prostě jen tak stát pod pódiem, aby lépe viděl na kulturní dění, i pro něj je připraveno bohatě místa. Jsme na Ukrajině, město se jmenuje Černivci a hudební festival? To byste asi nečekali - Žatecký Gus.

Jako doma mezi chmelnicemi

Festival Žatecký Gus ve městě Černivci na Ukrajině. Na snímku je v pozadí místní radnice.Spojení Žatecký Gus, normálně v latince, je napsáno skoro úplně všude kolem asi tak stokrát. Vedle pódia, na slunečnících, na obřích stanech pro návštěvníky, na obrázcích, u kterých se každý může na památku vyfotit. Párkrát se projdu po rozlehlém náměstí tam a zpátky a připadám si téměř jako doma mezi chmelnicemi - a přitom skutečný Žatec je v tu samou chvíli 1400 kilometrů daleko.

„Tenhle festival tu máme letos poprvé. Každý rok se tu pořádají dvoudenní víkendové městské slavnosti Petrivskyj jarmarok. A letos pořadatelé do jejich programu začlenili i festival Žatecký Gus," vysvětluje mi Táňa Helič, obyvatelka města Černivci. Krajské město je jen o trochu menší než naše Brno. A jsou v něm zřetelné i další české stopy - tamní univerzita byla například postavena podle našeho slavného architekta Josefa Hlávky, kterého ve městě dosud uctívají.

Z žateckého chmele vaří v Rusku

Žatecký Gus ovšem není název jen festivalu, ale především značky piva od pivovaru, který hudební přehlídku sponzoruje. Jde o pivovar Baltika, který má hlavní sídlo v ruském Petrohradě. Pobočky má i na Ukrajině a vaří různá piva pro obrovský ruský a ukrajinský trh. Žatecký Gus je jedna z jeho značek. Vyrábí se od roku 2009. Název je postaven na spojení se světoznámým žateckým chmelem, jejž používá při výrobě, a šikovně využívá i tradici českého pivařství. Nápis je vyveden latinkou a na východních trzích, kde je dominantní azbuka, vypadá pivo téměř tak, jako by bylo přivezeno z ČR. Chutná ovšem skvěle. Proti skutečným českým pivům není o nic horší.

„V Čechách se dělá nejlepší pivo na světě a Češi ho také nejvíc vypijí - statisticky přes tři sta litrů ročně na osobu včetně dětí a důchodců," vypráví známé pravdy rozjásaný moderátor na pódiu. „Pojďte ho tedy všichni s námi ochutnat a dobře se bavte! Je opravdu výborné! A v Žatci roste nejlepší chmel! Davaj!" směje se na návštěvníky. Následuje pár humorných soutěží s pivní tematikou, podobně jako třeba v Žatci na Dočesné, a pak už vystoupení několika ukrajinských rockových kapel a dalších umělců.

Kelímek "husy" za deset hřiven

Naši republiku, její obyvatele a tradice mají lidé na Ukrajině pořád rádi. Určitě mnohem víc, přívětivěji a lépe, než jak se mnozí Češi staví k Ukrajincům. Festival Žatecký Gus v Černivcích podpořil i konzulát ČR a další naše krajanské organizace.

Příjemné letní slavnosti a vydařený hudební festival proběhly v červenci. Kelímek Žateckého Gusu, po česku bychom pivo asi nazývali Žatecká husa, stál deset ukrajinských hřiven, tedy asi 25 korun. Lidová cena jako v Žatci na Dočesné. Dobrou chuť a na zdraví! Pivo i zážitky opravdu stály za to. Jezevčík, který dokřupal svou hromádku kostí, se už také spokojeně odvalil vyhřívat na sluníčko. Vypadá to, že i jemu se slavnosti líbily.