VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První počítač jsme koupili v roce 1993, vzpomíná ředitelka knihovny

Žatec /ROZHOVOR/ - Dnes má žatecká knihovna 170 tisíc vstupů návštěvníků na své moderní webové stránky každý měsíc. Loni do její budovy osobně přišlo přes 46 tisíc lidí. Ředitelka knihovny Radka Filková nastoupila do funkce ve stejném roce, kdy „přicestoval" i první počítač.

2.5.2015
SDÍLEJ:

Radka Filková, ředitelka Městské knihovny ŽatecFoto: archiv Radky Filkové

Téměř tři tisíce registrovaných čtenářů, více než 46 tisíc návštěvníků, více než 103 tisíce svazků knih k možnému vypůjčení - to jsou aktuální čísla z Městské knihovny v Žatci za loňský rok. Kromě dalších služeb nedávno také pěkně zmodernizovala své internetové stránky. Krátké ohlédnutí do historie i odhalení některých plánů do budoucna učinila v rozhovoru pro náš Deník ředitelka knihovny Radka Filková, která do této funkce nastoupila už v září 1993.

Jaký je v knihovně počet registrovaných čtenářů? Kolik mají k dispozici kusů knih pro vypůjčení?
Během roku 2014 bylo v žatecké knihovně registrováno 2760 čtenářů. Jedná se o počet uživatelů, kterým byla založena nebo obnovena roční registrace a kteří aktivně využívali v daném období služby knihovny, tedy navštívili knihovnu a půjčili si knihy. Za rok 2014 navštívilo fyzicky naši knihovnu 46 346 lidí. Dohromady si vypůjčili celkem 102 358 knih nebo časopisů. V knihovně je v současné době čtenářům k dispozici 103 793 svazků knih. Náš knižní fond je rozmanitý a věřím, že každý si vybere.

Jak dlouho už jste ředitelkou knihovny? Jak vzpomínáte na začátky ve funkci?
Ředitelkou knihovny jsem byla jmenována v září 1993, letos to tedy bude 22 let. Začátky byly zajímavé, ale to je asi všude podobné, pokud člověk přijde na nové pracovní místo. K zajímavému milníku patřil například prosinec 1993, kdy jsme do knihovny koupili první počítač s tiskárnou. Na jaře příštího roku jsme pořídili elektronický knihovnický systém a začali do něho vkládat první knihy. Každá kniha, která ležela v regále nebo byla nově zakoupena, musela být do systému zaevidována. Následně byly do evidence vloženy všechny údaje o čtenářích. Tento proces trval celých pět a půl roku. V říjnu 1999 pak mohl být slavnostně zahájen tzv. automatizovaný výpůjční systém v oddělení služeb pro dospělé čtenáře centrální knihovny a o rok později pak v dětském oddělení knihovny. Od roku 2001 komunikujeme se čtenáři prostřednictvím e-mailů, například je upozorňujeme na upomínky, vyřízené rezervace knih, nebo zajímavé akce v knihovně. Dnes už se práce bez počítačů prakticky nedá ani představit, a to i pro uvedenou oboustrannou komunikaci.

Jaké byly další milníky kromě počítačů?
V lednu 2002 jsme se stali knihovnou pověřenou výkonem regionálních funkcí a zajišťujeme knihovnické služby, včetně nákupu a zpracování knih, pro dvanáct obecních knihoven Žatecka a Podbořanska. Historická budova knihovny na náměstí Svobody prošla za dobu mého působení celkem čtyřmi rozsáhlými rekonstrukcemi. V roce 1996 proběhla kompletní rekonstrukce elektrorozvodů a počítačové sítě. V roce 2003 prošla budova vůbec největší rekonstrukcí zahrnující opravu krovu, omítek, malby, podlah a výměnu podlahové krytiny. Během těchto oprav byly demontovány všechny regály a museli jsme v pytlích vystěhovat všechny knihy. V roce 2005 prošlo kompletní rekonstrukcí dětské oddělení byly opraveny stropy, stěny, vyměněny podlahy a vyrobeny regály na míru tak, aby byl využit každý centimetr místa. V roce 2006 proběhla zatím poslední velká rekonstrukce, a to systému vytápění. I dnes probíhají průběžné opravy střechy a střešní konstrukce a hledají se finanční prostředky na komplexní opravu krovu a střechy budovy.

V poslední době knihovna velmi změnila k lepšímu podobu svých internetových stránek. Kdy přesně byly spuštěny a jaké jsou ohlasy návštěvníků?
Bylo to už během loňského roku. O nutnosti modernizace jsme uvažovali delší dobu, finální rozhodnutí padlo v závěru roku 2013. Na vytvoření a nové podobě webu jsme spolupracovali s firmou Grape SC, která vytvořila šablonu a finální grafický design. Náplň webu si tvoříme sami. Snažíme se, abychom jeho prostřednictvím poskytovali stále aktuální informace o dění v knihovně, chystaných akcích, o akcích uskutečněných, včetně fotodokumentace, dále zprávy o nových službách, přehled nových knih apod. Knihovna má kromě toho svůj profil i na Facebooku, kde podobně informuje o akcích a zajímavých událostech.

Jaké byly ty ohlasy? Jaká je návštěvnost?
Naše nové stránky se uživatelům líbí, oceňují zejména jejich přehledné uspořádání a moderní vzhled, každý čtenář má také přístup do svého osobního uživatelského konta. Lidé oceňují i aktuálnost poskytovaných informací, o niž se snažíme nejvíce. Návštěvnost webových stránek po jejich změně stoupla výrazně. Za rok 2014 měly naše stránky celkem 1,56 milionu vstupů, přičemž před spuštěním nového webu činila průměrná návštěvnost 20 tisíc návštěvníků za měsíc. Po spuštění nových stránek máme v průměru 167 tisíc vstupů měsíčně.

Jaké ještě další zajímavosti a novinky se chystají v knihovně?
Letos chystáme celkem čtyři výraznější novinky. Chceme zmodernizovat část hardwarového a softwarového vybavení pro uživatele knihovny, abychom vytvořili kvalitnější podmínky pro jejich práci ve studovně. Podařilo se nám získat dotaci na pořízení nové součásti knihovnického systému v podobě modernizace on-line katalogu, který se nazývá Carmen. Má jednodušší design v souladu s moderními trendy, víceúrovňové vyhledávání, poskytuje více informací o vyhledaných dokumentech a práce s ním je rychlejší. Po prázdninách připravujeme pro naše čtenáře novinku nazvanou Čtenáři čtenářům. V centrální knihovně umístíme boxy či regály na knihy od čtenářů, které mají ve své domácí knihovně již přečtené a chtěli by je věnovat někomu dalšímu. A na oplátku si mohou odnést jinou knihu, která je zaujme. Půjde o jakousi anonymní výměnnou burzu knih.

A čtvrtá novinka?
Na podzim se také chystáme zapojit do projektu Kniha do vlaku. Jedná se o umístění regálů s knihami (knihovniček), které jsou vyřazeny z fondu knihovny nebo je knihovna získala darem, na nádražích v obcích. Vyberete si knihu, kterou si s sebou vezmete na cestu, a vrátíte ji do knihovničky na libovolném dalším nádraží. A tak kniha putuje mezi lidmi, kteří o ni mají zájem. Vše nyní ještě závisí na konečném výsledku jednání Svazu knihovníků s vedením Českých drah o souhlasu s umístěním knihovniček v prostoru nádraží.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Libor Želinský

2.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 000 Kč

Chovatelé a ošetřovatelé zvířat v zařízeních určených pro chov a příbuzní pracovníci ošetrovatel/ka drůbeže. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Farma Astra Žatec , Na astře 1472, praxe v oboru vítána, kladný vztah ke zvířatům., zašlete životopis na email farma.zatec@xaverov.com, 607559218 - telefonicky po-pá od 7,00 do 14,00 hod. Pracoviště: Xaverov, a.s., farma astra žatec, Na Astře, č.p. 1472, 438 01 Žatec 1. Informace: Jana Jandíková, +420 607 559 218.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 100 Kč

Ostatní uklízeči a pomocníci uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 140 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Mírové náměstí 49 Louny, Náplní práce je úklid baru. Konkrétně se jedná o zametení a vytření podlah, otření prachu, zametení chodníku a terasy před provozovnou, úklid toalet. Pracovní doba je pátek, sobota a neděle dopoledne, maximálně do 14h kdy provozovnu otvíráme a musí být uklizená. Páteční úklid je na 2 -3 hodiny, víkendový na 3 - 6h., NABÍZÍME:, zázemí stabilní a dynamicky rozvíjející se společnosti,příjemné pracovní prostředí ,zajímavá a dobře ohodnocená práce,možnost nástupu IHNED, kontakt:tel.: 777266828,michalkriv@seznam.cz. Pracoviště: Michal křivánek, Mírové náměstí, č.p. 49, 440 01 Louny 1. Informace: Michal Křivánek, +420 777 266 828.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Auditor 7 500 Kč

Účetní auditoři interní auditor. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7500 kč, mzda max. 10300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Rybalkova 1400 Louny, ekonomické zkušenosti, praxe v oblasti účetnictví, výpis z rejstříku trestů, vypis ze zdravotní dokumentace od Vašeho praktického lékaře, nástup možný ihned, , kontakt: tel.: telč. 776155303, email: pavel.kracmer@dpnlouny.cz, osobně nak uvedené adrese. Pracoviště: Dětská psychiatrická nemocnice louny, Rybalkova, č.p. 2962, 440 01 Louny 1. Informace: Pavel Kráčmer, +420 776 155 303.

Administrativa - Administrativa Telefonní operátor 18 000 Kč

Operátoři telefonních panelů Specialisté po telefonu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Louny, Náplň práce:, jednoduchá práce na PC,poskytování služeb zákazníkům, Požadujeme:, zodpovědný přístup k práci,schopnost pracovat samostatně i v týmu,komunikativnost, Co nabízíme:, možno HPP i DPČ, práce vhodná pro matky s dětmi (možnost úpravy prac. Doby), finanční bohusy, motivační soutěže (např. soutěž o dovolenou), dlouhodobé a stabilní zaměstnání, průměrný měsíční plat až Kč 23.000,-, pravidelný měsíční zaměstnanecký příspěvek na soukromý telefon, Nabízíme slušnou, nenáročnou a stabilní práci z kanceláře, pěkné pracovní prostředí v nových prostorách stabilní firmy s výborným kolektivem a profesionálním zaškolením. , HLÁSIT SE: Ilona Egydyová, tel.: 601158251. Životopisy zasílejte na e-mail: prace@ctscz.cz. Pracoviště: Ctscz spol. s r.o., pracoviště louny, Mírové náměstí, č.p. 127, 440 01 Louny 1. Informace: Denisa Macešková, +420 601 158 251.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rekreační sport fotbalgolf. Ilustrační foto.

Kulturní tipy: Výstava Dům nebo turnaj ve spojení fotbalu a golfu

Ilustrační snímek.

Dvě auta se srazila u Velemyšlevsi. Jeden člověk se zranil

Nepořádek a vyloupené zahrádky. Račetice se bouří kvůli rumunským dělníkům

Račetice - Na kontrolu za sběrači okurek dorazila i cizinecká policie a inspektoři.

Záchrana zpod kyvadla a 160 netopýrů v ložnici: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 16. srpna 2018.

Policisté vypátrali dva muže, na které soud vydal zatykač

Louny, Podbořany - Vypátrat a zatknout dva muže, po nichž bylo vyhlášeno pátrání, se podařilo v minulých dnech policistům v regionu.

Jak jsme žili v Československu: Poznejte Dětaň na Podbořansku

Okres Louny – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 17. srpna

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT