Uvidí letos návštěvníci Peruce opět obrazy Emila Filly? Snad ano, věří Ústecký kraj, správce sbírky. Počítá s tím, že expozice o významném malíři i letos bude. Probíhají jednání s novým majitelem, který zámek kompletně rekonstruuje a přetváří na „pohádkový" areál pro turisty. Ale právě rozsáhlé opravy mohou letos vystavení děl výrazně zkomplikovat. Připouští to i kraj, rekonstrukce mohou způsobit, že expozice zůstane zavřená. A do budoucna? Fillovy obrazy prý i nadále na zámku budou.

Čtěte také: Perucký zámek se mění, po rekonstrukci by měl nabídnout zajímavé zážitky

„Zatím stále počítáme s tím, že během dubna by měla být expozice zpět v prostorách síně v Peruci. Vše nyní ovšem závisí na jednání s novým majitelem," informovala Deník Lucie Dosedělová, tisková mluvčí Ústeckého kraje, který sbírku Fillových děl spravuje.

Rozsáhlé opravy

Zároveň ale pro média už dříve připustila, že existuje možnost, že by Fillova pamětní síň, umístěná v jednom z křídel zámku, letos zůstala uzavřená. Dočasně. Důvod je jediný, a to kompletní oprava zámku. Tentokrát tak za dočasným uzavřením může být pozitivní věc, obnova památky. Na zámku a v okolí totiž probíhají a budou probíhat rozsáhlé stavební práce. A to by mohlo ohrozit bezpečí děl, zvýšená prašnost by také mohla vadit. Vše nyní závisí na dohodě s novým vlastníkem, který má předložit harmonogram prací.

Na zimu jsou vždy vzácná díla odvezena, na jaře, na sezonu, se do Peruce vrací. „Čekáme nyní na mykologický posudek, návrh sanace a celkový záměr provozu od nového majitele," pokračovala mluvčí. Návrh by měl obsahovat například představu o zabezpečení děl a podobně.

Stále ale podle ní platí, že zástupci kraje by i letos rádi Fillovy obrazy v Peruci viděli.

Znovuotevření provázelo nadšení

Slavnostní znovuotevření pamětní síně Emila Filly v PeruciKdyž se loni na jaře, po čtyřech letech od krádeže několika vzácných obrazů, po řešení složitých peripetií se stavem památky či s údajně nevstřícnými bývalými majiteli a s bezpečím uměleckých děl, znovu otevřela expozice Emila Filly v zámku, přivítali to lidé z obce i okolí s nadšením. Začali se vracet turisté, Peruc, kde malíř žil a tvořil a kterou si zamiloval, opět ožila. Na návrat Filly se loni přišly podívat stovky lidí. „Jsme šťastní, konečně pamětní síň Emila Filly ožila. Filla k Peruci prostě patří. Je to radost," řekl tehdy Deníku například Miroslav Blažek.

Obrazy Emila Filly, které k Peruci na Lounsku patří již od roku 1963, kdy byla pamětní síň při příležitosti desátého výročí malířovi smrti otevřena, chyběly na zámku už od listopadu 2011. Čtyři obrazy v hodnotě desítek milionů korun, odnesli lupiči, kteří překonali mříže i další bezpečnostní opatření a během čtyř minut zmizeli. A i když policie zloděje i díla velmi rychle našla, do Peruce se nevrátily, naopak byla kvůli velmi špatnému stavu zámku, který hodně rychle chátral, odvezena i zbývající díla. Dlouhý čas pak kraj nemohl získat souhlas tehdejších vlastníků zámku, kteří nekomunikovali, s opravami a úpravami části zámku, které byly potřebné. Svolení se nakonec podařilo získat až v roce 2013, následně byly za zhruba milion korun provedeny různé stavební úpravy, zlepšeny byly také bezpečnostní opatření. Kraj také platí nepřetržitou ostrahu za 1,5 milionu korun ročně.

Práce mají trvat asi dva roky

Mezitím ale také zámek nedávno změnil majitele. Zdá se, že památku čekají lepší časy. Koupil ji soukromý investor, který aktuálně rozsáhle zámek opravuje, přetváří ji na „pohádkový" areál. Práce stále probíhají a ještě dlouho budou, památka byla ve velmi špatném stavu. Opravovat se má zhruba dva roky. V Peruci má vzniknout zajímavý turistický cíl. Renovují se zajímavé zámecké komnaty, nový majitel počítá se zážitkovou restaurací, rytířskými turnaji nebo pohádkovými víkendy.

Filla ale nezmizí. Nový majitel se nechal slyšet, že expozice o významném malíři bude mít své místo, má se stát jedním z hlavních lákadel. Také kraj, který využívá věcné břemeno, i nadále s umístěním Fillových děl v Peruci počítá.

Emil Filla žil a tvořil v Peruci od roku 1947, kdy dostal do užívání jedno z křídel zámku, do roku 1952. Tedy téměř do své smrti. „V Peruci Filla velmi pilně pracoval ve svém letním ateliéru, každé léto. Vyjížděl do přírody a maloval," popisuje Fillův život v Peruci Alica Štefančíková z lounské Galerie Benedikta Rejta. Za malířem na zámek přijížděla celá řada osobností tehdejšího kulturního života.