Loni v listopadu byly z perucké pamětní síně Emila Filly ukradeny čtyři vzácné obrazy s cenou přes padesát milionů korun. Ústecký kraj, vlastník sbírky světoznámého malíře, který několik let v Peruci působil a zamiloval si ji, proto raději nechal z chátrajícího zámku zbylá díla odvézt do bezpečí. Krádež měla šťastný konec, obrazy se našly, do Peruce se ale zatím nevrátily…

Vystavení obrazů v Peruci si ale malíř přál v závěti, navíc by sbírku „doma" rádi viděli také místní. Podle posledních vyjádření kraje to vypadá, že možná už příští rok, když bude přát trochu štěstíčka, se dočkají. „Návrat obrazů do Peruce preferujeme. Termín zatím není stanoven, pokud ale půjde dobře jednání s vlastníky zámku a proběhne oprava vodovodu, který je v havarijním stavu, můžeme uvažovat o termínu v příštím roce," uvedla pro Deník Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí Ústeckého kraje.

Kraj má podmínky

Odborníci a znalci situace jsou ale opatrnější. Kraj má totiž několik logických podmínek, které nebude ve zchátralém zámku lehké splnit. Navíc není jasné, zda se vlastníci do oprav skutečně pustí. „Podmínek je několik. Musí se opravit vodovod, aby byla možnost čerpání vody v pamětní síni. Žádáme také stavební obnovu vstupu do pamětní síně a zvýšení zabezpečení vystavených exponátů," pokračovala Hanáčková.

Na zámku v Peruci zloději ukradli obrazy Emila Filly. Jednání aktuálně probíhají. Významný český malíř, grafik a sochař Emil Filla žil a tvořil v zámku na Peruci v letech 1947 až 1952. Vytvořil tam například cyklus Krajina Českého středohoří. Peruc si zamiloval – ve své závěti odkázal státu část svého díla pod podmínkou, že obrazy budou vystavené právě tam. To se stalo, Národní muzeum v Praze v roce 1963 v Peruci zřídilo pamětní síň malíře Emila Filly, básníka Svatopluka Čecha, a také tam vystavilo část svých prehistorických sbírek.

Chátrající zámek byl ale postupně uzavřen. Obec rozpadlou stavbu odkoupila a v roce 1999 opět síň Emila Filly otevřela. Před několika lety obec zámek prodala, v současné době jej podle výpisu z katastru nemovitostí vlastní dva lidé bydlící v Bratislavě na Slovensku – Ciolfi Emmanuel a Hellyer Francis James.

Zabezpečení je dostačující, ale má být ještě lepší

A jak je to na zámku s bezpečností děl? „Zabezpečení se neukázalo jako nedostačující, je na vysoké profesionální úrovni ve standardech požadovaných i ministerstvem kultury. Přesto chceme navýšení zabezpečení exponátů," dodala Magdalena Hanáčková s tím, že největší problém je v Peruci s chybějící služebnou policie. Policie na místo vloupání kvůli dojezdovým časům nepřijela dostatečně rychle.

Celkem bylo v Peruci instalováno zhruba padesát děl. Čtyři obrazy zmizely z pamětní síně Emila Filly v zámku v Peruci 18. listopadu 2011. O několik dní později se našly u Slaného jejich poškozené rámy. Podle odhadů mají díla Slepec z roku 1926, Zátiší s klarinetem a košíkem ovoce (1948), Zátiší s mísami ovoce (1946) a obraz Žena s kartami (patrně 1946) dohromady cenu 50 až 80 milionů korun.

Díla byla v Liberci

Policisté našli obrazy ještě v prosinci 2011 v Liberci, v této souvislosti zadrželi v Libereckém a Královéhradeckém kraji šest lidí. Dva z nich podezírá z krádeže na zámku, hrozí jim až 10 let vězení. Další čtyři osoby policie obvinila z podílnictví, mohou jít do vězení až na osm let.

Z vyšetřování kriminalistů vyplynulo, že zloději obrazy nekradli na zakázku. Teprve po krádeži se je lupiči snažili prodat.