„Skvělé," nebo „Jsme moc a moc rádi," či „Konečně," anebo „Je to báječné, Filla k Peruci patří," bylo slyšet ze všech stran v jednom z křídel jinak opuštěného, tichého a chátrajícího peruckého zámku. Co se dělo? Znovu otevíralo! Část zámku, kde několik let žil a tvořil světoznámý malíř, opět ožilo. Po téměř čtyřech letech od krádeže v listopadu 2011 se tam totiž vrátily vzácné originální obrazy a expozice o Emilu Fillovi.

Nadšení a očekávání provázelo znovuotevření Pamětní síně Emila Filly v Peruci. Na návrat Filly se přišly podívat stovky lidí z městyse, ale i ze širokého okolí. „Jsme šťastní, konečně pamětní síň Emila Filly ožila. Filla k Peruci prostě patří. Je to radost. Věříme, že se do Peruce vrátí také turisté, milovníci umění, kteří se přijížděli podívat kde malíř pobýval," řekl Deníku své dojmy Miroslav Blažek, perucký patriot.

Přijel i synovec slavného umělce

Slavnostní znovuotevření pamětní síně Emila Filly v PeruciZavzpomínat na časy strávené v Peruci se svým strýcem přijel při znovuotevření také synovec známého malíře Jindřich Krejčí. „Jsou to pro mě hlavně rodinné vzpomínky. Často jsem za ním jezdíval, trávil s ním část léta. Byl nadšený z přírody okolo Peruce, z okolní krajiny, bývaly to krásné prázdniny v krásném prostředí," vypráví synovec Emila Filly.

„Jako kluk jsem s ním vyjížděl do okolí jeho bavorákem, občas jsem ho také zlobil. Čekal třeba důležitou návštěvu, byl trochu nervozní, tak jsem zaklepal a schoval se. Šel otevřít, ale nikdo tam nebyl. Když přišel na to, že jsem to byl já, snažil se mě z legrace nakopnout," usmívá se Jindřich Krejčí.

I on je rád, že se po letech opět podařilo vystavit dílo Emila Filly v Peruci. Přivítal, že lidé znovu uvidí jeho obrazy a další skvosty. Mrzí ho ale, že expozice není více směřována přímo na osobní život malíře přímo v Peruci. „Jsem samozřejmě rád, že je opět otevřeno, že lidé opět uvidí ta krásná díla. Peruc není místo, kam Filla jen tak přišel, něco namaloval a zase šel. On tam žil, měl ji rád, hodně pracoval. Je proto trochu škoda, že se nepodařilo vytvořit autentické prostředí, jak to opravdu vypadalo. Vystavit autentický nábytek, předměty s kterými žil," říká Krejčí a vzpomíná přitom, kde byl ateliér, vzpomíná jak pobíhal po jídelně, pamatuje si například i to, že tam bylo osm židlí a jaké obrazy visely na stěnách.

Vystavena jsou díla se vztahem k Peruci

Emil Filla žil a tvořil v Peruci od roku 1947, kdy dostal do užívání jedno z křídel peruckého zámku, do roku 1952. Tedy téměř do své smrti. Poprvé na Lounsku a Perucku přitom byl už v roce 1930, přijel se tam podívat na krásnou krajinu s přáteli. „V Peruci Filla velmi pilně pracoval ve svém letním ateliéru, každé léto. Vyjížděl do přírody a maloval," popisuje Fillův život v Peruci Alica Štefančíková z lounské Galerie Benedikta Rejta, která má odkaz slavného malíře na starosti.

Za Fillou na zámek přijížděla celá řada osobností kulturního života. Pracoval v Peruci velmi intenzivně, pobýval tam většinou od dubna od října. Pracoval často od rána do noci, přesto že se mu po zdravotní stránce už nevedlo nejlépe. Velice často vyjížděl do okolní přírody.

Slavnostní znovuotevření pamětní síně Emila Filly v PeruciA právě na díla vzniklá v Peruci je kladen v nové expozici největší důraz. Vystaveny jsou originály děl z cyklu Českého středohoří a lidových písní. „Veřejnost má možnost seznámit se s umělcovou pozdní tvorbou. S Fillovým poválečným dílem. Současná expozice představuje několik souborů, které se vztahují k jeho pobytu v Peruci. Lidé uvidí krajiny Českého středohoří, kde se Filla obracel ke kráse rodné země, pro které čerpal inspiraci na svých vyjížďkách po okolí. Představeno je také několik olejomaleb a také rozměrných maleb na papíře, které vycházejí z národních tradic lidových zbojnických a milostných písní," pokračovala Alica Štefančíková.

Několik kubistických nejvzácnějších děl, která byla v Peruci před krádeží, už na zámku návštěvníci neuvidí. Jedná se například o některá zátiší, která ale na Lounsku nemaloval. Vedení síně se rozhodlo koncipovat expozici jinak, hlavně na díla spjatá přímo s Perucí. Počítá se ale s jejich vystavením jinde. „Pokud se podaří dobudovat Galerii Benedikta Rejta v Lounech, tak ve stálé expozici uvidí lidé nejen Fillova, ale i další kubistická a avantgardní díla. S těmito obrazy počítáme do této expozice," řekla Štefančíková.

Čtyři vzácná plátna odnesli zloději

Ústecký kraj, zřizovatel galerie, vlastní sbírku, která čítá zhruba tisíc exponátů. Jedná se o výtvarná díla, věci z pozůstalosti i nábytek, který užíval malíř. Obrazy Emila Filly, které k Peruci na Lounsku patří již od roku 1963, kdy byla pamětní síň při příležitosti desátého výročí malířovi smrti otevřena, chyběly na zámku už od listopadu 2011. Čtyři obrazy v hodnotě desítek milionů korun, odnesli lupiči, kteří překonali mříže i další bezpečnostní opatření a během čtyř minut ujeli. A i když policie zloděje i vzácná díla velmi rychle našla, do Peruce se nevrátily, naopak byla kvůli velmi špatnému stavu zámku a zabezpečení odvezena i zbývající díla.

Návrat pak trval téměř čtyři roky. Ústecký kraj jako vlastník sbírky nemohl totiž zajistit dostatečnou bezpečnost pro vzácná díla. Zámek a s ním i síň chátraly a nebylo ji možné opravovat, i když kraj chtěl. Zámek je totiž v soukromých rukách a nadále chátrá. Dlouhý čas kraj nemohl získat souhlas vlastníků zámku s opravami a úpravami části zámku. A bez povolení vlastníků nemohly rekonstrukce začít. Svolení se nakonec podařilo získat až v roce 2013, následně byly za zhruba milion korun provedeny různé stavební úpravy v křídle zámku, kde sídlí výstavní síň, zlepšeny byly také bezpečnostní opatření.

Stále ale byla problémem bezpečnost, pojišťovny nechtěly vzácná díla pojistit. Návrat se podařilo zajistit až poté, co kraj schválil, že zaplatí nepřetržitou ostrahu obrazů, stát bude 1,5 milionu korun ročně.