V Žatci se má za pár dní začít natáčet snímek Hořící keř. V něm se objeví například Tatiana Pauhofová, Martin Huba, Ivan Trojan, Alois Švehlík, Stanislav Zindulka, Jan Budař a Vojtěch Kotek.

Hořící keř je připravovaný třídílný televizní film televize HBO o Janu Palachovi a hlavně událostech mezi jeho blízkými po jeho sebeupálení. Pojednávat by měl o advokátce Dagmar Burešové (Tatiana Pauhofová), která podala žalobu na Viléma Nového (Martin Huba) kvůli jeho lživým výrokům o Palachově smrti.

Samotného Jana Palacha bude hrát zatím méně známý herec Petr Strach.

Natáčet se začalo tento měsíc v Praze. Hodně záběrů vznikne také v Žatci. Filmaři si „pronajmou“ velkou část jeho historického centra od 4. dubna do 18. května. Město za to od filmařů dostane 200 tisíc korun.

Na historickou přesnost scénáře dohlédl Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Natáčí jej slavná polská režisérka Agnieszka Hollandová podle scénáře Štěpána Hulíka.

„Naše studio filmařům zapůjčilo z kostýmních skladů kvůli dokreslení dobové atmosféry přes 600 kompletů,“ uvedl Petr Tichý, obchodní ředitel společnosti Barrandovské studio. Premiéra snímku Hořící keř má být v roce 2013.

V Žatci vznikla celá řada českých a zahraničních filmů a seriálů. K nejznámějším patří seriály Náměstíčko či Nemocnice na kraji města po dvaceti letech.

Zahraniční filmaři ve městě natáčeli scény ke snímkům Mladý Indiana Jones, Bídníci, Oliver Twist, Červený Bedrník nebo Edith Piaf.

V posledních letech ale zájem filmařů o Žatec poklesl.