Jeden filmový štáb za druhým přijíždí už léta do Žatce, aby tam natočil celovečerní film, televizní snímek nebo i reklamu. Před časem ale tamní radnice vydala nový ceník pro filmaře, ti hrozí odchodem.

„Už několik producentů se mi ozvalo, že za těchto podmínek nepřijedou. Stejné lokace natočí v jiných městech o mnoho levněji,“ řekl na dotaz Deníku Jiří Kubovský, syn dlouholetého spolupracovníka filmařů v Žatci, který po svém otci zálibu převzal.

„Řeknou si to mezi sebou a hrozí, že sem přestanou jezdit úplně. Lokace si pochvalují, ale je tu draho. Město z toho navíc má i reklamu a peníze z dalších služeb, které filmaři využívají,“ pokračoval.

Stýskal si i producent zatím posledního snímku točeného v Žatci Dívka a kouzelník. „Špatné je, že se nerozlišuje mezi komerční reklamou, filmem a malým snímkem pro televizi. Všichni musí platit stejně,“ sdělil Matěj Stehlík.

Radnice vydala ceník, podle kterého za den na náměstí Svobody filmaři zaplatí 70 tisíc, za okolní ulice pak 60 tisíc korun. Za filmování mimo centrum musí zaplatit 30 tisíc korun. „Dřívější ceny byly příliš nízké. Současné jsou nastaveny srovnatelně s dalšími hodně využívanými městy,“ myslí si Aleš Kassal, žatecký místostarosta.

Podle radnice filmaři, kteří místo natočit potřebují, peníze zaplatí. „Odliv filmařů na východ je patrný všude, nemyslím si proto, že by za to mohly naše ceny,“ dodal.