„Kontejnery bývají na konci roku u nás na sídlišti vždy hodně plné, ale letos toho bylo nějak víc, kupy odpadu se vršily. Všimla jsem si, že popeláři nejezdili tak, jak by bylo třeba,“ přiblížila svou zkušenost Lenka Tvrdíková z lounského sídliště Pod Kasárnami.

Společnost Marius Pedersen, která v Lounech sváží odpad řadu let, se za problémy omluvila formou dopisu městu, který radnice zveřejnila na svých webových stránkách. „Dovolte nám jménem skupiny firem Marius Pedersen vyjádřit nejupřímnější omluvu za sníženou kvalitu plnění služeb v období od 20. prosince do 10. ledna. Důvodem byl výrazně zhoršený personální stav na provozovně v Lounech v období vánočních svátků a Nového roku,“ uvedl oblastní manažer společnosti Pavel Strnad.

Podle jeho slov tentokrát nezafungovala meziregionální výpomoc v rámci společnosti, a to kvůli souběžnému stěhování dvou sousedních provozoven v Žatci a Rakovníku do jiných prostor. „Kvůli tomu došlo k omezení komunikačního toku v rámci provozů firmy. Náhradní posádky také bohužel nebyly plně seznámeny s trasami svozů, což velmi zkomplikovalo vzájemnou koordinaci,“ dodal. Podle jeho slov společnost odpovědné osoby v souladu se svým pracovním řádem potrestala, neupřesnil však jak.

Omluvu starosta ocenil

Starosta Loun Pavel Janda ocenil, že se společnost za problémy omluvila. „Vývozy odpadu neproběhly podle představ a objednávek města. Drobnou útěchou pro mě je, že se k tomu vývozová firma postavila čelem. Město Louny bude nad rámec této omluvy samozřejmě uplatňovat i smluvní sankce,“ sdělil. „Bude to částka 36 tisíc korun,“ doplnila vedoucí odboru správy majetku lounské radnice Blanka Sunkovská.

Společnost Marius Pedersen nemá se sankcí ze strany města problém. „Za nastalou situaci jsme připraveni nést odpovědnost vyplývající ze smluvních vztahů s městem Louny,“ informoval Pavel Strnad.

Odpadu z domácností je v závěru roku tradičně větší množství. Je to spojené s tím, že lidé díky svátkům tráví doma víc času. Velký nárůst je také u separovaného papíru. Nejprve před svátky, jak lidé vyhazují obaly ze zboží nakoupeného přes internet. Následně po Vánocích, kdy se zbavují balicího papíru z dárků a obalů z nich.

Společnost Marius Pedersen zajišťuje svoz odpadu v Žatci, Lounech a okolních obcích. V Lounech navíc provozuje sběrný dvůr. V Žatci nedávno přestěhovala provozovnu z Čeradické do Staňkovické ulice.