Údajné finanční problémy společnosti Eube, která slíbila v Žatci postavit 120 bytů, stály v minulých dnech za rozhodnutím zastupitelů odstoupit od smlouvy, získat zpět pozemek na Kamenném Vršku a firmě vrátit 971 tisíc korun.

Eube se ale brání a tvrdí, že žádné problémy nemá. S městem se prý jen nedohodla na podobě domů.

Eube a žatecká radnice se o pozemky přou už dlouhé měsíce. Město dlouho trvalo na tom, že pokud firma 120 bytů nepostaví, musí zaplatit pokutu. Nechtělo ani odkoupit projekty zpět společně s pozemky. V úvahu přicházel i soud. Na posledním jednání zastupitelů ale přišel průlom. Když městští poslanci slyšeli od právníka Jana Křivánka, že firma je ve finančních problémech, rozhodli o zpětném odkupu pozemku.

Právník města tvrdil, že společnost má velké problémy a hrozí, že město by nemuselo nic dostat. „Rozhodně žádné finanční problémy nemáme. Můžeme to prokázat minulými, současnými i plánovanými aktivitami. Stavíme v současnosti například v Hradci Králové, připravujeme projekty například v Opavě nebo Jablonci nad Nisou,“ brání se Aleš Klouda, regionální ředitel firmy Eube.

Místostarosta Kassal vysvětluje

Radnice přiznává, že informaci právníka si neověřovala, údajné finanční problémy ale nejsou prý hlavním důvodem ke zvolenému postupu. Přitom na jednání zastupitelů, než vystoupil právník města s informací o problémech, chtěli zastupitelé dodržet původní smlouvu. „Výsledek sporu by byl ale nejistý, proto jsme zvolili vyrovnání. Město nic neztratilo, jen vrátilo firmě peníze, máme ale zpět pozemek,“ řekl Deníku místostarosta Žatce Aleš Kassal. „Chtěli jsme už konečně ukončit dlouhotrvající spory. Pozemek zbytečně leží ladem. Teď ho máme zpět a budeme ho pravděpodobně znovu nabízet,“ pokračoval.

V lokalitě Kamenný Vršek měla Eube postavit několik bytových domů. Od projektu ale nakonec odstoupila, podle Kloudy ne kvůli financím, ale kvůli podobě domů. „Ani po dvouletých jednáních jsme se s městem nedohodli na možnostech pokračování projektu,“ dodal zástupce Eube.