„Schovaného“ za hledáčkem fotoaparátu ho potkáte na takřka každé kulturní akci na Lounsku. A to i přesto, že nedávno oslavil sedmdesátku. Pro akčního Miroslava „Plazíka“ Blažka je totiž fotografování velkou vášní. Až takovou, že snímky jiných fotografů také vystavuje ve své Galerii U Plazíka v Peruci. Ta se může pyšnit oceněním Regionální produkt Dolního Poohří.

Galerie u Plazíka v PeruciMalá galerie byla v Peruci slavnostně otevřena 23. června 2007. Funguje přímo v domě Miroslava Blažka. „Měl jsem v domku kdysi krámek, pak tam měla salon švadlena, a když obojí skončilo, bylo mi líto, aby to bylo prázdné. A protože rád fotografuji, dostal jsem nápad na galerii,“ popisuje historii místa muž, kterému málokdo řekne jinak než Plazík.

Galerie mu přináší radost. „Rád vidím kamarády, další fotografy. Rád se podívám na jejich tvorbu,“ vysvětluje. Kromě fotografických expozic tam čas od času najdete historické ohlédnutí. Jedním z nejúspěšnějších bylo vzpomínání na Františka Fajtla, legendárního letce, který se narodil v nedalekém Doníně.

Hlavní slovo v Galerii U Plazíka ale přece jen mají fotografové, převážně další amatérští tvůrci. Stejně tomu je i letos, výstavní sezona se tentokrát věnuje ženám. V galerii jich bude hned pět. „Je to trochu náhoda. Oslovil jsem jednu, druhou a pak už jsem si řekl, proč v ženském duchu neudělat celou sezonu,“ líčí Blažek.

Do konce dubna má v galerii výstavu Eva Tovarová, její expozice se jmenuje Nebe čaruje. Prvního května ve 14 hodin bude mít vernisáž Pavla Sirůčková s projektem (moje) Barevné světy.

O víkendech a svátcích

V galerii probíhají zpravidla čtyři výstavy ročně. Neplatí se tam vstupné, otevřeno je v sobotu, neděli a o svátky od 10 do 17 hodin. Nebo prostě po domluvě. Na návštěvnost si Miroslav Blažek rozhodně stěžovat nemůže, mezi turisty i místními je jeho domek velmi oblíbený. O tom svědčí také nedávné ocenění, když získal od Agentury Dolní Poohří označení kvality Regionální produkt.

U Plazíka vystavuje také sám Plazík. Miroslav Blažek totiž fotografuje moc rád, a tak lidé v galerii mohli vidět například snímky z jeho výletů po Francii nebo loni expozici k jeho sedmdesátinám.

„Focení je moje velká vášeň. Nejdříve jsem fotil hlavně rodinu a okolí, v 70. a 80. letech pak hodně motorismus. Teď se nejvíce věnuji fotografiím z mých výletů, kulturních akcí, rád také fotím Peruc, její okolí a přírodu. Nejraději zachycuji přirozený život,“ vypráví nadšený perucký fotograf. „Fotím odmalička. Fotila také maminka, první starý přístroj jsem dostal od ní a postupně mě to bavilo víc a víc,“ dodal ve vzpomínkách na své začátky Miroslav Blažek.