Zhruba sedmnáct milionů korun je v současné době na účtu fondu oprav města Louny. Lidé z něj mohou žádat o výhodné půjčky na zvelebování svých nemovitostí. Lounští radní v minulých dnech schválili zrušení a znovuzřízení tohoto fondu, přesněji příslušných obecně závazných vyhlášek. „Byla to čistě administrativní záležitost, ovšem při té příležitosti jsme v nové vyhlášce přistoupili k několika změnám," uvedla Renáta Čapková, tajemnice lounské radnice.

Půjčku na opravy či rekonstrukce bytů a domů budou moci nově dostat pouze lidé s trvalým bydlištěm v místě. Nebude stačit jen fakt, že nemovitost je v Lounech. Podstatným krokem je pak také to, že celých deset milionů bude z fondu odčerpáno a na půjčky tak bude určeno zbylých sedm. „Zájem o půjčky z fondu oprav trvale klesá, na trhu už je dostatek jiných zajímavých možností. Není proto nutné mít připravenou takovou sumu," vysvětlila R. Čapková s tím, že i v dobách největšího zájmu bylo naráz rozpůjčováno maximálně kolem čtyř až pěti milionů korun.

Co však bude s uvolněnými deseti miliony? S tím už nebudou mít úředníci nejmenší problém. Peníze se přesunou do rezervy na velké investiční akce. „Mohlo by jít typově o financování dalších fází projektu Zastávky, mohly by pomoci při budoucí nákladné rekonstrukci mostů v Říční ulici nebo je využijeme při jiných investičních akcích," shrnula tajemnice.

Definitivní rozhodnutí o těchto změnách bude náležet zastupitelům na jejich příštím jednání.