Fotbalové legendy, bývalí hráči slavné éry Dukly Praha, zavítali v pondělí 5. prosince do Loun.

Přijeli zavzpomínat na svého kapitána Ladislava Nováka, který by ten den oslavil 80. narozeniny. Nejprve zavítali do muzea, kde probíhá výstava o slavném rodákovi.

„Nevzpomínejte se smutkem, ale s radostí, že jsme se tu sešli,“ vyzvala všechny Stanislava Nováková, manželka už zesnulého fotbalisty, finalisty mistrovství světa v roce 1962, po němž byl na podzim v Lounech pojmenován stadion.

I přes tato slova bylo dojetí na většině z nich znát. Slzy na krajíčku měl Josef Masopust, který byl jeho velkým kamarádem. Expozice slavné fotbalisty zaujala, u fotografií ze zápasů se tvořily hloučky bývalých hráčů a vzpomínali na těžké a napínavé zápasy.

Nedožité osmdesátiny Ládi Nováka

Následovala beseda v zasedací síni radnice, kterou si nenechaly najít desítky fandů fotbalu. „Láďa nikdy na Louny nezapomněl, vždy na své rodné město a fotbalové začátky v něm rád vzpomínal. Výstava o něm v muzeu je procházkou historií československého fotbalu, bylo by jenom dobře, kdyby si tam našli cestu mladí sportovci a hlavně fotbalisté. Děkuji za váš projev úcty, kterou jste mu prokázali touto výstavou i svojí přítomností zde,“ uvedl na úvod besedy Jiří Blažek, předseda občanského sdružení FK Dukla.

Jedna z prvních otázek se týkala slavného mistrovství světa v Chile, které se odehrálo v roce 1962 a odkud česká fotbalová reprezentace přivezla stříbrnou medaili. Celek tvořili i hráči Dukly Praha Masopust, Ladislav Novák, Pluskal, Jelínek, Adamec a jako náhradní brankář Kouba. „Tehdy se v novinách psalo, abychom tam vůbec nejezdili. Do prvnho utkání jsme šli s myšlenkou uhrát, co se dá, a neudělat českému fotbalu ostudu. Náš skvělý kapitán nás ale vyhecoval, že musíme zabojovat a snažil se nás vybudit. Například povídal: Kluci, vždyť jich hraje jen jedenáct, ty přece musíme přehrát. To byl jeden z impulsů,“ vzpomínal J. Masopust.

České mužstvo se nakonec utkalo o titul s brazilským týmem v čele se slavným Pelém a ve finále podlehlo 1:3. „Sice jsme prohráli, ale diváci nás po zápase odměnili ohromnými ovacemi, dali nám na vědomí, že to byl vyrovnaný boj,“ dodal J. Masopust.

Uznání a respekt neopadly

Během večera hráči posluchače seznámili s dalšími velkými fotbalovými zápasy i osobními zpomínkami na Ladislava Nováka. „Byl to velký kamarád, férový hráč,“ zaznělo mimo jiné. Z jejich slov bylo cítit velké uznání.

Na jednoho z nejlepších obránců světa přijeli zavzpomínat jeho spoluhráči Josef Masopust, Jan Brumovský, Josef Jelínek, František Knebort, Josef Vacenovský, Ivo Urban, Ivan Novák a Ivo Viktor, z mladších hráčů Dukly Praha také Jan Fiala a Günter Bittengel. Zastoupeni byli i funkcionáři klubu.