Vysklené okno, potrhané žaluzie, policejní auta před domem a až nezvyklé ticho. Takový obrázek se naskytl kolemjdoucím ve středu 9. května ráno v žatecké Svatováclavské ulici. V noci tam jedním z bytů otřásl výbuch, událost řeší kriminalisté.

Rána se ozvala v hluboké noci z úterý na středu. „K explozi došlo v jednom z bytů. Na místo byl přivolán také pyrotechnik, přesné příčiny výbuchu zjišťujeme,“ potvrdila policejní mluvčí Irena Pilařová. Kriminalisté byli uvnitř domu i řadu hodin po události.

Výbuch se odehrál v bytě v přízemí, další byty poškozené nebyly. Exploze údajně nebyla příliš velká, z ulice bylo viditelné, že „vysypala“ okno a potrhala žaluzie. Hořet podle sousedů nezačalo. Škody jsou také uvnitř místnosti. „Něco tam bouchlo, naštěstí se nikomu v okolí nic nestalo,“ uvedla jedna z obyvatelek domu. „Nějaká hodně velká rána to ale asi nebyla, nic zvláštního jsem neslyšela, nevzbudilo mě to. Bydlím ale nahoře,“ přidala se další nájemnice.

Proč k výbuchu vůbec došlo? Policie to zatím nesdělila. Mohl být příčinou sporák nebo jiné plynové zařízení? Nebo se dělo něco úplně jiného? Podle informací Deníku se v bytě mohly vyrábět drogy. Na místě se prý našly nějaké chemické látky.

Příčinu zkoumá policie

Policie příčinu ale prozatím nechce komentovat ani specifikovat, co se v bytě dělo. „Drogovou“ verzi nepotvrdila ani nevyvrátila. Šetření totiž ještě neskončilo, zkoumají se nalezené stopy. Oficiálním vyjádřením tak zatím pořád je z dosud nezjištěných příčin. „Zatím stále probíhá prověřování, budou se provádět expertizy, k příčinám výbuchu se proto zatím nebudeme vyjadřovat,“ oznámila policejní mluvčí Pilařová.

V nedávné minulosti došlo v okrese Louny k několika výbuchům v domech a bytech. Příčinou jsou většinou domácí spotřebiče nebo kotle. Například v roce 2012 v bytě v Postoloprtech, na vině bylo tehdy plynové zařízení. V roce 2013 vybuchl v Petrohradě na Podbořansku kotel, v roce 2014 v domě v žatecké ulici Třebízského explodoval bojler.

Největší exploze posledních let se odehrála v roce 2002 v Lounech, otřásla částí Hotelu Oharka. Výbuch kotle a zařízení budovy tehdy nepřežilo šest lidí z Polska.

Pokud se v případě žateckého bytu potvrdí „drogová“ stopa, zařadí se mezi celou řadu podobných kauz, které museli kriminalisté řešit. V okrese Louny policisté vyšetřovali v minulém roce celkem 20 případů spjatých s drogami. Vůbec nejvíce drogových kauz evidovali kriminalisté v regionu v roce 2006 - 46.

Například při razii na Lounsku v roce 2016 odhalili kriminalisté pěstírnu marihuany, kde bylo více než 600 rostlin. Loni na jaře zadrželi policisté v autě u Lubence muže, který vyráběl drogy málo známou a neobvyklou metodou pomocí nitrostyrenové syntézy a za pomoci dalších látek používaných při přípravě protiplísňových výrobků a barviv. Letos v únoru odhalili jednu větší varnu pervitinu v Zeměchách, údajně už nepoužívanou. V poslední době bylo řešeno také několik menších varen.