Začátek 40. let. Po dráze atletického stadionu ve Zlíně běží v bílém tričku a modrých teplácích budoucí světová hvězda Emil Zátopek. „Zastav, Emile, stůj! Hlavu tolik neskláněj, musíš běhat po špičkách, ne po patách,“ vydává pokyny trenér. Kolem proběhne trojice smějících se dívek rovněž v dobovém sportovním oblečení, Emil se po nich ohlédne. „Nevšímej si jich pořád!“ peskuje ho trenér. „Já si jich nevšímám, to oni čučí po mně,“ odvětí budoucí čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu.

To je jedna ze scén nového českého filmu Zátopek, která se ve středu 1. května natáčela na cyklistickém stadionu v Lounech. Ten se pro potřeby snímku změnil na stadion ve Zlíně, kde Emil Zátopek začal v 16 letech pracovat v Baťově obuvnické továrně. Ve městě zároveň odstartovala sportovní kariéra legendárního běžce, jehož ve filmu ztvárňuje herec Dejvického divadla Václav Neužil.

Zdroj: Deník/Petr Kinšt

Natáčení filmu o Emilu Zátopkovi na cyklistickém stadionu v Lounech.

Filmaři jsou v Lounech dva dny, natáčet tam budou ještě ve čtvrtek 2. května. „Lounský stadion jsme si museli trochu upravit. Bylo třeba posekat trávník, opravit škvárovou běžeckou dráhu, obnovit na ní lajny. Na mantinelech jsme umístili dobové reklamy,“ řekla výkonná producentka Daria Špačková.

Také v Lounech si poslední den v dubnu připomněli vstup České republiky do Evropské unie.
OBRAZEM: V Lounech si lidé připomněli vstup České republiky do Evropské unie

Protože se natáčené scény snímku v Lounech odehrávají v době německé okupace, v areálu nechybí dvojjazyčné nápisy. A změnila se třeba i fotbalová branka uprostřed stadionu. Místo dnešních kulatých tyčí dostala kvůli filmu dřívější hranaté.

Poslouží i stará fotbalová tribuna

Kromě cyklistického stadionu filmaři v Lounech využijí také tribunu sousedního fotbalového hřiště. I ta svým vzhledem odpovídá době, kdy Zátopek se závodním běháním začínal.

Natáčení v Lounech se účastní několik desítek komparzistů. „Nejde o místní. Potřebovali jsme v Praze provést kostýmové zkoušky a komparzisty patřičně ostříhat, takže bylo jednodušší využít lidi z Prahy a okolí,“ řekla Daria Špačková.

Manželku slavného běžce, oštěpařku Danu Zátopkovou, ve filmu ztvární herečka Martha Issová. Ta se natáčení v Lounech neúčastní, neboť se ve městě pořizují záběry ze začátku Zátopkovy kariéry, kdy se ještě oba budoucí slavní sportovci neznali.

V dalším díle seriálu Deníku Jak jsme žili... si představíme Touchovice.
Jak jsme žili v Československu: Obec Touchovice

Neužil i Issová před natáčením absolvovali sportovní tréninky. „David Ondříček mě kontaktoval asi před pěti nebo šesti lety a mluvili jsme spolu o Emilu Zátopkovi. Následně jsem nastoupil do docela tvrdého tréninku. Natáčení se ale tenkrát posunulo, takže jsem pak dva roky zase netrénoval. Teď od ledna trénuji naplno,“ popsal představitel hlavní role, jenž přípravou na roli shodil sedm kilo. Pod dohledem trenérů atletiky probíhá také samotné natáčení. „Takhle mám zvedat kolena? Mohu tak běžet? Tak běhal Emil Zátopek?“ ptal se jednoho z nich při přípravě scény Neužil.

Film Zátopek natáčí režisér David Ondříček podle scénáře, na kterém spolupracoval s Janem P. Muchowem a Alicí Nellis. „Životní příběh Emila Zátopka je téměř klasický příběh outsidera, kluka s pisklavým hláskem, kterého si pletli s holčičkou, a v podstatě ne příliš talentovaného sportovce. Zároveň je to příběh člověka s ohromnou vůlí a touhou vyhrávat, zarputilého a nezlomného, který se stal legendou. Osamělého, přemýšlivého běžce a zároveň veselého mluvky, který touží po obdivu. Atleta s obrovskou touhou porazit své soupeře a pak jim láskyplně věnovat zlatou medaili,“ přiblížil režisér David Ondříček.

Protialkoholní záchytná stanice v Teplicích. Vrchní sestra záchytné stanice Jaroslava Duchoňová.
OBRAZEM: Tady budou opilci z Lounska střízlivět. Teplice představily záchytku

Scény z velkých olympijských stadionů se budou točit v Brně na stadionu Za Lužánkami, který se k tomuto účelu speciálně upravuje. Na stadionu v Helsinkách, kde se Zátopek dočkal svých největších vítězství, není možné klíčové scény natočit, neboť prochází rekonstrukcí.

Do kin by se měl film dostat v průběhu příštího roku.