Pokud uvidíte běhat po Lounech studenty s foťákem v ruce, je dost možné, že právě fotí pro projekt Mladé Louny, který realizuje fotograf Miroslav Kukla. První schůzka na téma historie fotografie se konala v závěru ledna v Galerii města Loun.

Účastníci se dozvěděli, že za první fotografii lze považovat tu z roku 1826, kterou vyfotil Francouz Joseph Nicéphore Niépce. Čas expozice byl tehdy předlouhých osm hodin!

Ještě dávno před vynálezem fotoaparátu, zhruba někdy v polovině 4. století př.n l., popsal Aristoteles principy přístroje známého jako camera obscura (v překladu „temná komora"). S moderním fotoaparátem má mnoho společného. Dříve toto zařízení pomáhalo malířům.

Minuty s držákem hlavy

Postupem času se expozice zkracovala. I tak ale ještě trvala několik minut, takže portréty lidí se pořizovaly za pomoci „držáku hlavy", který zajišťoval, aby se objekt nepohnul.

Průkopníkem fotografie jako svébytného umění byl Američan Alfred Stieglitz, jeden z prvních fotografů, který se věnoval ztvárnění velkoměsta.

Fotograf: čekejte, přemýšlejte

Miroslav Kukla, známý lounský fotograf, předal studentům, zájemcům o obor fotografie, několik tipů do začátku. „Focení je spojené s čekáním. Často i dost dlouhým. Musíte přemýšlet, jak určité místo vypadá za jasného počasí a jak, když například sněží. Vytipovat si místo, čekat a v pravou chvíli zmáčknout spoušť."

A co fotografování večer? „Doporučuji fotit v podvečer, kdy je obloha ještě tmavomodrá. Když se rozsvítí lampy, máte zhruba 20 minut na zajímavé záběry." Názor části lidí, že pěkné fotky vznikají jenom se sluníčkem, je spíš mýtus. „Je pravda, že všechno vypadá optimisticky, když svítí slunce. Ale když je pošmourné počasí, může vzniknout opravdu zajímavá fotografie!" říká Miroslav Kukla.

Další schůzka tvůrčí fotografické skupiny proběhne v březnu. V červnu se pak účastníci budou moci svými díly pochlubit veřejně - v plánu je výstava ve foyer lounského divadla, která bude trvat měsíc. Pokud byste se také i vy sami rádi přiučili fotografickému řemeslu, máte možnost. „Stačí jen mi napsat na adresu miroslav.kukla@seznam.cz," uvádí lounský fotograf.

Kateřina Zemanová