Ve vzduchu! V oblacích! Tam, kde to měl generál František Fajtl nejraději, se odehrávala vzpomínka na sté výročí narození válečného hrdiny, letce z maličké obce Donín na Lounsku. „Vždy se k němu vracím rád, i fyzicky i v myšlenkách, s láskou a úctou," napsal o rodné obci Donín na Lounsku generál František Fajtl.

Stovky lidí u rodného domu v Doníně a tisíce na letecké přehlídce v Panenském Týnci si připomněly sto let od narození vynikajícího letce, vlastence, nakonec i spisovatele, hrdiny. „Táta, když už byl ve světě, mluvil o Doníně jako o titěrném flíčku na mapě, přirovnával ho ke špendlíkové hlavičce, ale měl ho moc rád," zavzpomínala v Doníně Fajtlova dcera Jitka Režná chvilku poté, co nad rodným domem proletěl jeho oblíbený Spitfire. Podobně jako před téměř sedmdesáti lety, když se Fajtl vracel z bojiště.

Spitfire byl poté také jednou z největších atrakcí letecké show, která se na počest hrdiny konala v Panenském Týnci. Letadla L – 159, vrtulníky, akrobatické i historické stroje. Všechno mohli návštěvníci vidět v akci a přitom vzpomínat.

Přijeli i nejbližší příbuzní

Vzpomínkové akce se zúčastnila také manželka Hana a dvě dcery před šesti lety zesnulého Fajtla – Jitka Režná a Jana Kerblová. Uctít památku muže, který létal ve Francii, v RAF v Anglii, ale také v Sovětském svazu, přijel i ministr obrany Alexander Vondra. „Životní osudy generála Fajtla potvrzují tezi o tom, že československý zahraniční odboj za druhé světové války nebyl západní a východní, ale pouze jeden společný a nedělitelný," řekl s tím, že všichni bojovali za jediné – za svou vlast, za svobodu.

Vzpomínalo se na kariéru muže, který v sedmadvaceti letech, na začátku války, utekl přes Polsko do Francie, kde začal sloužit v letectvu. Poté odešel do Anglie, kde se mimo jiné zúčastnil také Bitvy o Británii, létal na mnoha strojích, velel britské i československé peruti. V závěru války odešel Fajtl na východní frontu do Sovětském svazu, kde také velel československé peruti, zúčastnil se také Slovenského národního povstání.

Dramatický sestřel nad Francií

František Fajtl má podíl na sestřelech několika letadel, další v bojích výrazně poškodil. Sám byl dvakrát také sestřelen. „Nad Francií byl sestřelen a bez nadsázky se narodil podruhé, když se mu podařilo své sestřelení přežít, dostat se z obklíčení a po složité anabázi se vrátit ke své jednotce do Anglie," popsala Fajtlova dcera Jitka Režná.

Ani válečný hrdina z Donína se ale nevyhnul komunisticke perzekuci. V roce 1948 byl z armády propuštěn, byl zneuctěn, pronásledován, vystěhován z bytu, musel opustit Prahu, sedmnáct měsíců strávil „za službu vlasti" ve věznici na Mírově, spolu s dalšími letci z Anglie. Plně rehabilitován byl až po roce 1989. František Fajtl vydal o svých vzpomínkách celkem čtrnáct knih. Narodil se v Doníně 20. srpna 1912, zemřel 4. října 2006.