Začátek samotného divadla se datuje rokem 1950, kdy se 29. října konalo první divadelní představení. Byl to Strakonický dudák v podání Dramatického odboru Tyl Louny.

Tehdejší Fučíkovo divadlo vzniklo přestavbou Hotelu Záložna. Na stavbu se lidé skládali ve sbírce. E. F. Burian byl první, kdo přispěl částkou 10 tisíc korun. A nutno dodat, že do Loun jezdily opravdu samé herecké hvězdy.

Kulturní dům v Lounech se mění na obchodní centrum
FOTO: Tehdy a dnes. Kulturní dům v Lounech se mění v obchodní centrum

Přímo svátkem bylo například představení pražského Národního divadla. Poprvé se tak stalo 5. února 1951, kdy v Lounech předvedli v civilním oblečení pásmo z Rostandova Cyrana z Bergeracu Zdeněk Štěpánek, Marie Burešová, Miroslav Doležal, Emil Bolek, Václav Švorc a František Velebný.

I další výčet her a herců je přímo skvostný – například Lakomec, Višňový sad, Ženitba, Zkrocení zlé ženy či opery Rigoletto, La Traviata, z herců lze zmínit například velká jména Smolík, Pešek, Průcha, Kouhout, Štěpánek, Neumann, Záhorský, Petrovická, Matulová, Šejbalová, Filipovský, Dohnal, Plachý, Nesvadba, Höger, Voska a další.

Vrchlického divadlo v Lounech
Iva Janžurová, Michal Nesvadba, Zdeněk Izer. Lounské divadlo slaví dvacet let

Po roce 1989 začalo lounské divadlo upadat a chátrat. Až do doby, kdy se Město Louny rozhodlo divadlo zrekonstruovat. Stalo se tak od května 2002 do října 2003. A v listopadu roku 2003 bylo slavnostně otevřeno.

Podívejte se, jak probíhala rekonstrukce divadla, jaké bylo jeho slavnostní otevření a na první zápisy v jeho pamětní knize.