Třetí film z cyklu Méně známá ruská filmová avantgarda, který je na programu doprovodných akcí k výstavě Olgy Karlíkové, promítá Galerie Benedikta Rejta v Lounech ve čtvrtek 12. ledna od 17 hodin.

Tento film oproti předchozím nevznikl v klasickém období 20. a 30. let, ale až v letech 60., kdy docházelo v SSSR k mírné rehabilitaci této umělecké etapy. Snímek nazvaný Intervence natočil v roce 1968 režisér Genadij Poloka, který se v něm vracel k sovětské porevoluční realitě. Adaptoval divadelní hru Lva Sklavina z roku 1934 a v duchu sovětského divadla 20. let zvýraznil burleskní pohled na zobrazovanou situaci v Oděse roku 1919, kde jsou soustředěna intervenční vojska a kde ještě pořád existuje nebolševické Rusko.

Písničkář, básník a herec Vladimír Vysockij si zahrál hlavní roli obávaného revolucionáře Brodského, který je hlavou konspirační bolševické organizace, zároveň je také autorem textů písní, z nichž většinu i zpívá. Hudební podoba snímku pak pracuje s dobově populárními ruskými žánry: tangem, revoluční baladou, kriminálnickou ohlasovou tvorbou a-la Tak to vidíš, Máňo (což je jen česká podoba oděské Murky) apod. Přes přitakání revoluci byl titul uvolněn do distribuce až v roce 1987.

Film je opatřen českými titulky.

Pavel Straka