Galerie Benedikta Rejta v Lounech byla náhle uzavřena pro veřejnost. Může za to zatékající voda, která proniká do výstavních prostor. Ohroženy plísní jsou cenné sbírky, které byly sestěhovány z depozitářů galerie právě do výstavních síní a dalších prostor galerie.

„Máme tu havarijní stav. Museli jsme galerii uzavřít. Zatéká nám sem voda z Katovy uličky a od hotelu, který stojí hned vedle nás. Stěny jsou podmáčené. Hledáme kam přestěhovat sbírky. Snažíme se stěny vysoušet, nejdříve je ale potřeba zamezit zatékání. Situace je neúnosná,“ uvedla ředitelka galerie Alica Štefančíková.

Není to první pohroma, která galerii postihla. Velké problémy jsou také s depozitáři v budovách čp 29. a 30. Ty musely být před časem uzavřeny. Situací se zabývala i rada Ústeckého kraje. „Objekty jsou značně staticky narušeny, v dezolátním stavu se nacházejí veškeré sítě a ve špatném stavu je střešní krytina. Interiér objektů nevyhovuje požadavkům na uložení, manipulaci a klimatické podmínky sbírkových předmětů. Budovy je nutno zrekonstruovat i z důvodu jejich narůstajícího počtu sbírkových předmětů a zvýšené odborné péče – zejména zajištění bezprašnosti,“ informovala Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí kanceláře hejtmanky Ústeckého kraje.

„Sbírky jsme museli sestěhovat do výstavních prostor, a kanceláří galerie. Kvůli zatékající vodě musíme najít jiné, vhodnější řešení,“ dodala A. Štefančíková.

Galerie Benedikta Rejta vznikla po úpravách bývalého pivovaru v roce 1965. Vytvořil ji architekt, profesor Emil Přikryl. Tomu se Česká komora architektů (ČKA) v říjnu rozhodla udělit ocenění. Poctu České komory architektů získává každoročně významná osobnost v oboru, která se svou prací a morálním kreditem výrazně zapsala do moderní historie české architektury.