Vítěznému týmu s garantkou učitelkou výtvarné výchovy Ivetou Mynaříkovou a škole náleží odměna třicet tisíc korun. "Za vítězství jsem ráda, oba studenti jsou moc šikovní," sdělila Iveta Mynaříková, která kromě gymnázia vyučuje výtvarnou výchovu na žatecké základní umělecké škole, kde jsou Markéta Jamborová a Ondřej Daněk také její žáci.

Do soutěže na podobu památníku dorazilo celkem pět návrhů. "Jeho finální podobu bude řešit architekt, zda vítězný návrh soutěže využije, je v jednání," sdělila mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

Bývalé vojenské letiště u Žatce bylo základnou stíhaček MiG-29. Po rozpadu federace odletěly na Slovensko, kde některé slouží dodnes.
Bývalé vojenské letiště u Žatce bude mít památník. Připomene i pomoc Izraeli

Letiště u Žatce vzniklo na konci druhé světové války, pak bylo desetiletí nedílnou součástí protivzdušné obrany Československa. K ochraně západní hranice z něj vzlétaly legendární stíhačky MiG-21 nebo dodnes létající MiG-29. V roce 1948 se nesmazatelně zapsalo do historie Izraele, putovala z něj na Blízký východ vznikajícímu státu vojenská pomoc v jeho boji proti arabským sousedům. Obě tyto roviny připomene v místě bývalého letiště památník a pamatuje na ně také vítězný návrh žateckých studentů.

Letos uplyne 30 let, kdy vojenské letiště u Žatce zaniklo. Stalo se tak v roce 1993. Areál pak řadu let chátral, v současné době se na jeho místě rozprostírá průmyslová zóna Triangle s desítkou továren. Pracuje tam několik tisíc lidí.