Dvojičky vojáků v německých uniformách, procházející civilisté v dobovém oblečení, mladík z Hitlerjugend rozdávající letáky, projíždějící historická auta a koňské povozy. Na domech visí vlajky s hákovým křížem. Nevšední dění natáčejí kamery, všude je spousta lidí z filmového štábu a ochranky.

Za rohem parta dělníků posedává u vypnutého bagru. Čekají, až natáčení skončí, aby mohli pokračovat ve výkopech při výměně vodovodu a kanalizace. Kravál z jejich stroje totiž filmaře ruší. Nedaleko stojí partička komparzistů, v poledním vedru se paří v amerických uniformách. Jejich čas malé role teprve přijde.

Tak vypadalo ve středu 20. června žatecké Chelčického náměstí a okolí, kde Američané začali s natáčením snímku Jojo Rabbit. V ulicích města se bude točit tři týdny, vystřídají řadu lokací v centru a blízkém okolí. Ve městě se v minulých letech natáčely desítky filmů a seriálů, svým rozsahem však patří nynější omezení a úpravy k těm největším.

Už z příprav je jasné, že Američané na filmu nešetří. Z radnice nechali odstranit síť, která už tři roky brání pádu volných částí fasády na zem. Zmizelo také lešení z opravované budovy městské knihovny na náměstí Svobody. Ani to se k natáčení filmu z druhé světové války nehodí. Až filmaři skončí, síť se znova zavěsí, lešení se opět postaví. Úprav se dočkala také kašna na náměstí postavená před dvanácti lety. Její novodobá podoba se rovněž pro potřeby štábu nehodí. Filmaři ji obložili pytli s pískem, vypadá jako palebné postavení z války. A směrem k radnici stojí šibenice.

Jen na centrálním žateckém náměstí se bude štáb pohybovat několik dní, poprvé se tam má natáčet dnes, ve čtvrtek 21. června. Práce filmařů přinese omezení. Nebude se tam smět parkovat, uzavře se doprava. Ostatně jako na dalších místech v centru Žatce. „Natáčení ve čtvrtek 21. června bude probíhat od 6 do 20 hodin. Nejdříve na náměstí Svobody, poté se přesuneme na Hošťálkovo náměstí. Tato náměstí budou během dne neprůjezdná a uzavřená pro dopravu. Objízdná trasa povede po Dlouhé ulici,“ informoval lokační manažer Jan Adler.

Omezení se dotknou také přímo žatecké radnice, která je dominantou centrálního náměstí. „Ve čtvrtek 21. června bude z důvodu filmového natáčení uzavřen hlavní vchod radnice. Používejte, prosím, boční vchod přes turistické informační centrum,“ informoval městský úřad. Lidé, kteří půjdou na odpolední jednání zastupitelů, musí zadním vchodem.

Američtí filmaři, jak v Žatci bývá obecně jejich zvykem, nejsou o své práci vůbec sdílní. Zakazují fotografování, informace o snímku nepodávají. Nejinak tomu je i nyní. Aby jejich práci nikdo nefotil, vymínili si uzavření radniční věže pro turisty. „Během filmového natáčení od 20. června do 11. července bude pro veřejnost uzavřena vyhlídková radniční věž. Děkujeme za pochopení a berte to jako příležitost vystoupat na chmelový maják v Chrámu chmele a piva,“ sdělila Sabina Řezáčová z Infocentra Žatec. Vypnutá je také webkamera, která běžně snímá dění před radnicí.

Filmaři zaplatí za natáčení městu 900 tisíc korun. Další peníze dostane třeba Technická správa města, která pro jejich potřeby odstranila lavičky, odpadkové koše, květinovou výzdobu nebo dopravní značení. V Žatci se má natáčet do 8. července.