Dobrovolní hasiči v Žatci, kteří v současných vedrech kropí vodou rozpálené město, mají problém. Špatně zaparkovaná auta. Kvůli nim nemohou s technikou projet některými ulicemi a hlavně se nedostanou ke studni u řeky Ohře za koupalištěm, kde čerpají vodu do cisterny. Překážejí jim tu špatně zaparkovaná auta, která patří hlavně návštěvníkům plovárny.

Kapacita parkoviště u žateckého koupaliště v těchto teplých dnech, kdy tam dorazí pravidelně přes tisíc lidí, ani zdaleka nestačí. A aby zaparkovali kousek dál, třeba na velkých plochách u Kauflandu, a došli ke koupališti pár stovek metrů pěšky, na to jsou někteří lidé líní. Auta nechávají v ulici Libočanská cesta, která je sama o sobě úzká. Zákonem stanovená průjezdnost tam pak zachována není. A kropicí technika hasičů nebo technické správy města, která jede nabrat vodu, má problém.

„Došlo to tak daleko, že když jsme jeli načerpat vodu a po chvíli se problém se špatně zaparkovanými auty podařilo vyřešit, tak cestou zpět tam stála špatně zaparkovaná auta jiná. A zase jsme nemohli projet,“ zlobil se Libor Staněk, velitel sboru dobrovolných hasičů v Žatci.

Jeho členové v těchto vedrech zkrápějí vodou ulice města každý den. „Jezdí ti členové, kteří nejsou ve své práci, mají volno. Děláme to zdarma pro lidi a někteří nám to takto ztěžují,“ dodal Staněk. V hledáčku mají centrum města nebo ulice kolem hlavní pošty a u polikliniky. „Hlavně ta místa, kde se pohybuje hodně lidí,“ vysvětlil velitel. Hasiči mají problémy s průjezdností ulic kvůli špatně zaparkovaným autům i v centru města.

„Potíž máme třeba ve Dvořákově ulici, tam se projet nedá skoro nikdy,“ popsal Staněk.

Městská policie o problémech se špatně zaparkovanými auty u koupaliště ví, hlídky tam jezdí i několikrát za den. Nepřekážejí jen na zmíněné Libočanské cestě. Občas auto stojí i u výjezdu z parkoviště u koupaliště a překáží autobusům MHD, které tam mají zastávku.

„Strážníci se snaží řidiče špatně zaparkovaného auta najít, a to i pomocí rozhlasu na koupališti. Je lepší, aby si přeparkoval, než aby tam auto překáželo několik hodin,“ řekl ředitel městské policie v Žatci Miroslav Solar. Strážníci řeší přestupky s provinilými řidiči domluvami nebo pokutami.

Na špatně zaparkovaná auta narazí při kropení ulic občas i Technická správa města Loun. „Samozřejmě to není ideální, ale pro nás špatně zaparkovaná auta v ulicích zase takový problém nepředstavují. Pokud je třeba, použijeme kropičku, kterou máme na podvozku multikáry. Ta je užší a snáze projede,“ vysvětlil jednatel společnosti Ladislav Čížek.

Také v Lounech v těchto parných dnech pravidelně kropí ulice, zejména v centru města. A také cesty, na kterých není položený asfalt a jsou tak při tomto počasí hodně prašné. Například do zahrádkářských kolonií.