Neobvyklý zásah si v neděli 14. srpna odpoledne připsali dobrovolní hasiči v Košticích na Lounsku. Na zahradě rodinného domku chytali původně ohlášeného velkého hada. Pak se ukázalo, že šlo o užovku.

„Zavolali nás majitelé domu, že mají na zahradě velkého hada, kterého se bojí. Dorazili jsme na místo, pomocí vidliček jsme ho chytili a dali do pytle,“ řekl včera Jiří Henc, velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Košticích nad Ohří.

Hasiči pak zavolali pracovníky ze záchranné stanice pro zvířata Falco na Litoměřicku, kteří hada identifikovali jako užovku obojkovou a odvezli ji. „Užovka byla metr dlouhá, což je neobyčejná velikost. Kdybychom věděli, že se jedná o užovku, která není nebezpečná, tak bychom ji vypustili u Koštic někde do přírody a pracovníky záchranné stanice vůbec nevolali,“ dodal J. Henc, pro kterého to byl první takový zásah za čtyřicet let působení u hasičů.

Pracovníci záchranné stanice užovku vypustili do přírody. Užovka obojková je náš nejběžnější had, kolem štíhlého a dlouhého těla má devatenáct řad šupin. Dosahuje délky až 120 centimetrům. Největší exempláře v jižních oblastech však dosahují až dvoumetrové délky. Rekord je 205 centimetrů. Dožívá se stáří až deset let.

Barvu má různou, obvykle tmavě zelenou nebo hnědou, s charakteris­tickými žlutými nebo oranžovými, černě a bíle lemovanými půlměsíčitými skvrnami za hlavou.