Franz Kafka a jeho román Zámek, k tomu Václav Havel a Miloš Forman. Zdá se vám to jako zajímavá kombinace? V šedesátých letech minulého století nechybělo mnoho a vznikl z tohoto spojení film.

Světoznámého režiséra Miloše Formana a stejně slavného dramatika Václava Havla pojilo dlouholeté přátelství. V 60. letech ho chtěli stvrdit společnou uměleckou prací.Tajuplný a literárně precizní Kafka oba fascinoval a inspiroval. Ke skutečné realizaci ovšem nedošlo. Vedení televize i barrandovských ateliérů tento záměr zamítlo.

Na scénář už nebyla chuť

Forman s Havlem se nakonec nedostali ani k napsání scénáře. „Po odmítnutí námětu jsme ztratili chuť a scénář nakonec nikdy nenapsali. Doba se později změnila a zrychlila a pak už jsme měli jiná témata,“ vzpomínal Václav Havel v červenci roku 2009, kdy krátce odpověděl na otázky Žateckého a lounského deníku. Deník tehdy připomínal výročí pobytu Kafky v Siřemi.

„Dílem Franze Kafky jsem byl od mládí fascinován, ale tento autor vydáván nebyl. Nejdřív jej potlačovali nacisté, pak zase komunisté. Změna nastala až v 60. letech, kdy šel Kafka ve světě do módy a Československo si uvědomilo, že by to šlo turisticky využít. S přítelem a spolužákem Milošem Formanem jsme se rozhodli udělat o Kafkovi a o Siřemi film,“ řekl Václav Havel.

V siřemské hospůdce…

Obě světoznámé hvězdy kulturního nebe se byly v Siřemi i podívat. „Vzpomínám na naše sezení s chlapíky v siřemské hospodě. Vyptávali jsme se, zda vědí, kdo byl Franz Kafka, že tam pobýval, léčil se a psal,“ popisoval Havel.Jejich pátrání ale nebylo moc úspěšné, místní nevěděli téměř nic, vybavil si i Miloš Forman, který později dostal několik Oskarů za jiné filmy.

Václav Havel se do Siřemi, malé vesnice nedaleko Podbořan, rád vracel i později. V roce 1997 ji navštívil i jako aktuální prezident ČR.

Čtěte také: V Lounech hořely svíčky na památku Václava Havla