Historickým městem roku 2020 se stal Havlíčkův Brod. „Na pomyslnou nejvyšší metu jsme nedosáhli, ale posunuli jsme se o úroveň výš. Při vyhlašování cen byla zmíněna naše dlouhodobá systematická péče o památky a vyzdviženy naše aktivity na mezinárodní úrovni spojené s kandidaturou Žatce do UNESCO,“ přiblížila starostka Zdeňka Hamousová. „Pro město je druhé místo úspěchem a věřím, že v budoucnu se v soutěži posuneme ještě výš,“ dodala.

Při vyhlašování dostal Žatec také cenu ve finále soutěže Památka roku 2020. V kategorii větších obnov patří druhé místo rekonstrukci Mederova domu. „Máme z toho samozřejmě velkou radost. Je to velký úspěch, konkurence byla obrovská,“ sdělil Petr Antoni.

Soutěž Historické město roku pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj. Město Žatec, které často vyhrává v krajském kole soutěže, nejinak tomu bylo letos, celorepublikový titul zatím nezískalo. Pomoci k dosažení nejvyšší mety by mohla připravovaná obnova dalších památek.

V Žatci se jich v posledních letech opravila celá řada. Ať v majetku města nebo soukromých rukou. Kromě zmíněného Mederova domu jde například o radnici, dům u pivovaru, rozsáhlou rekonstrukcí prochází synagoga. Ještě letos chce město spustit obnovu bývalého kláštera. práce za projektovaných 64 milionů korun mají trvat dva roky. V současné době probíhá výběrové řízení na firmu, která je provede. V místě bývalého kláštera, jehož budovy se desetiletí nevyužívají, má vzniknout polyfunkční a spolkové centrum s technologickou částí věnované robotice.

Obnovy se mají dočkat také další památky v Žatci. Správa železnic chystá opravu budovy hlavního vlakového nádraží a nový majitel nejmenší památky v Žatci, bývalé trafiky v ulici Nádražní schody, také plánuje její rekonstrukci.

Město díky své chmelařské tradici usiluje o zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, rozhodne se zřejmě za rok.

Soutěž Historické město roku se koná od roku 1995. Po získání titulu nemůže oceněný pět let soutěžit. Ani jedno město dosud nezískalo titul dvakrát. Už dvakrát se ale stalo, že se po povinné pauze dostal vítěz znovu do finále – Kutná Hora a Prachatice. V Ústeckém kraji získaly v devadesátých letech titul Kadaň a Klášterec nad Ohří.