Žatec se stal Historickým městem roku 2016 v Ústeckém kraji. Komise ocenila přístup města k opravám památek. Na druhé příčce se umístily Litoměřice, třetí je Kadaň. Žatec obdrží 100 tisíc korun a postupuje do celostátního kola.

Takového úspěchu dosáhl v této soutěži už poněkolikáté, celostátní vítězství mu ale zatím uniká.

Péče o památkový fond

Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, kde sídlil podnik Fruta. Objekt má být spolu s dalšími 88 budovami ve městě zapsán do seznamu UNESCO. „Komise v případě Žatce pozitivně hodnotila především dlouhodobou a soustavnou péči o památkový fond. V roce 2016 se podařilo Žatci rozšířit památkové chráněná území, v závěru roku započaly navíc i práce k vyhlášení dalšího ochranného pásma, tentokrát kolem Dreherova pivovaru," sdělil Daniel Vágner z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Pro úspěch Žatce hovořilo také to, že se loni dokončila rozsáhlá dokumentace, se kterou Žatec kandiduje na seznam celosvětového nemovitého dědictví UNESCO. Prosadit se chce díky svým památkám spjatým se zpracováním chmele.

Psali jsme: Další krok na cestě do UNESCO: Česká republika nominuje Žatec

„Titul Historické město roku se uděluje jako ocenění za nejlepší přípravu a realizaci v rámci programu regenerace městských památkových rezervací zón, který je nástrojem k obnově kulturních památek nacházejících se v nejcennějších částech našich historických měst," sdělil Daniel Vágner z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem.

Město Žatec vyhrálo titul Historické město roku v Ústeckém kraji už několikrát, například v letech 2011, 2012 a 2013. Úspěch v podobě celostátního vítězství mu ale zatím uniká. V devadesátých letech tohoto úspěchu dosáhla například nedaleká města Kadaň nebo Klášterec.

Chrám chmele a piva

V Žatci došlo v minulých letech k opravám celé řady památek. Například v rámci projektu Chrámu chmele a piva. Letos by se rekonstrukce měla dočkat například budova knihovny nebo služebna městské policie, počítá se také s rozsáhlou rekonstrukcí radnice. Město plánuje také opravy fasád několika domů v centru, které vlastní.