Vernerův mlýn na okraji vsi Brloh vznikl zřejmě už kolem roku 1630. Podle Zdenky Vernerové z obecně prospěšné společnosti Vernerův mlýn je dochovaná budova ve stylu pozdního baroka.

„U mlýna se z větší části dochovalo vodní dílo i s vodním kolem pocházejícím z roku 1933. Ve mlýně je kompletně zachované funkční mlýnské zařízení. Jde o tzv. umělecké složení, představující poloautomatický mlýnský provoz, který umožňoval dokonalejší předčištění a mletí obilí,“ upřesnila Vernerová.

Zájemci ocení jak původní mlecí kameny, tak válcové stolice sloužící ke kvalitnějšímu mletí obilí. „Je zde i savka, která se používala ke třídění krupice, v Čechách je jich zachováno jen několik,“ zmínila Vernerová.

Pokud byl nedostatek vody, používal se na pohon mlýnského zařízení naftový motor Laurin & Klement typu „BRONS“, jenž je stále funkční. Vyrobili ho v Čechách podle holandského patentu mezi roky 1911-1915. Návštěvníci ocení i zrekonstruovanou mlýnskou pekárnu s funkční původní tzv. kombinovanou pecí ze začátku 20. století a sekernickou dílnu.

„Plně funkční je také Křižíkova rozvodnice, která sloužila k výrobě elektrického proudu. Ve mlýně je přístupné také malé muzeum, ve kterém je zmapována vlastní historie mlýna a mletí obilí. Druhá muzejní expozice v bývalé stodole je věnována Staré solné stezce z Halle do Prahy,“ doplnila Vernerová.

Mlýn má otevřeno do 23. září vždy o víkendech od 11.00 do 17.30, prohlídky začínají v každou celou hodinu. Pro návštěvníky je zajištěné po otevírací dobu i občerstvení.

O víkendu 4. a 5. srpna se zájemci mohou přijít podívat, jak se peče v mlýnské pekárně. Ochutnávka spojená s možností koupě čerstvých dalamánků, housek, popřípadě chleba se koná od 14 do 15 hodin. Nutné je si pečivo předem zarezervovat na e-mailové adrese: vernermlyn@seznam.cz.