Obrovský je peněžní rozdíl mezi hlasovacím zařízením, které pro jednání zastupitelů zakoupili radnice v Lounech a Podbořanech. Louny se brání, že jejich dokáže více věcí, je profesionálnější, komplexnější a bylo pořízeno před několika lety, ceny zatím hodně klesly. Podbořany jsou ale spokojené a mají plnohodnotné zařízení. Bylo lounské hlasovací zařízení předražené, jak v roce 2009 kritizovali i někteří městští poslanci v Lounech, včetně současného starosty?

Hlasovací zařízení v Lounech stálo před čtyřmi lety 1,7 milionu korun. Podbořanská radnice jej pořídila letos a vydala pouze 80 tisíc korun, splňuje přitom všechny požadavky. Jak je možné, že rozdíl dělá více než 1,6 milionu korun?

Louny se prý rozhodly pro kvalitu

„Na dodávku hlasovacího a kongresového systému proběhlo výběrové řízení, zúčastnily se dvě firmy. Náš požadavek byl zařízení bezdrátové s širší škálou použití. Chtěli jsme zařízení kvalitní, které bude mít i dobré bezpečnostní parametry. Jako dodavatel byla vybrána společnost PCS, protože jimi nabízené zařízení splňovalo naše požadavky," komentuje výběr starý čtyři roky Renáta Čapková, tajemnice Městského úřadu v Lounech. Zařízení se podle ní nedají srovnávat, v Lounech je údajně daleko profesionálnější, také v Podbořanech chybí některé součásti, které v Lounech mají. Radnice tvrdí, že nákup byl v pořádku a že se rozhodla pro kvalitu. Prý jsou zařízení nesrovnatelná.

Ustavující zastupitelstvo města LounPřesto se zdá rozdíl mezi cenami příliš velký. „My jsme s naším zařízením plně spokojeni, funguje výborně, umí vše, co potřebujeme," říká, na možnost, že mají v Podbořanech méně kvalitní vybavení, starosta města Radek Reindl.

Lounská radnice se brání tím, že zařízení bylo zakoupeno už před čtyřmi lety a od té doby ceny výrazně klesly. Také prý lounské hlasovací zařízení má více funkcí, místo televizoru, kde se promítají výsledky v Podbořanech, mají v Lounech navíc i plátno a projektor, je tedy přehlednější (na archivním snímku vpravo). Navíc jsou také odpojitelné mikrofony a diskuzní jednotky, mikrofony už v Podbořanech měli dříve, nepořizovali je zároveň s hlasovacím zařízením. V Lounech je také o několik zastupitelů více.

Rozdíly ve vybavení

V Podbořanech má každý zastupitel hlasovací jednotku, zařízení hlídá délku příspěvků, ukazuje se na něm, kdo je v sále přítomen, kdo se hlásí o slovo, samozřejmě eviduje hlasování. Ukazuje o čem se jedná, jaká jsou navrhovaná usnesení. Obsluhuje ho jeden technik. Vše samozřejmě archivuje.

V Lounech vybrali před čtyřmi lety zařízení, které dodávala pražská firma PCS. Stálo 1,7 milionu korun a už tehdy čelilo kritice, že je předražené a zbytečné. Navíc ze začátku nefungovalo podle představ radnice. Od té doby je s funkčností systému ale v Lounech spokojenost.

Současný starosta Loun kritizoval nákup zařízení

Drahé hlasovací zařízení v roce 2009 kritizoval i současný starosta Loun Radovan Šabata. „Byla zřejmě porušena pravidla při výběrovém řízení. Cena byla navíc překročena o patnáct procent bez vědomí zastupitelstva. Město a hlavně občané zaplatili 1,7 milionu korun, přitom stačil maximálně jeden milion korun," tvrdili tehdy zastupitelé Radovan Šabata a Bořek Zasadil. Požadovali před čtyřmi lety odstoupení od smlouvy.

Nákup zařízení bránila tehdy vedoucí kanceláře úřadu Eva Šafrová, která měla výběrové řízení na starosti, i tehdejší starosta Jan Kerner. „Nabídka firmy byla kvalitní, a proto se komise rozhodla, že firma vyhovuje," namítala E. Šafrová. Bývalý starosta se za výběrovou komisi a vedoucí kanceláře postavil, veškerou kritiku odmítal. „Výběrová komise měla plné právo vybrat dodavatele. Komise doporučila tuto firmu v souladu s pravidly. Na průběhu nevidím nic špatného," řekl před čtyřmi lety Jan Kerner.

Spokojenost je v obou městech

Současný starosta Radovan Šabata si i dnes myslí, že nákup tak drahého zařízení byl zbytečný luxus. „Myslím si, že se tehdy dalo pořídit levněji. Máme možná nejlepší tehdy dostupné zařízení, s jeho funkcemi jsme spokojeni, je hodně profesionální, myslím si ale, že pro naše potřeby stačilo pořídit levnější," řekl na dotaz Deníku lounský starosta.

Hlasování podbořanských zastupitelůPodbořany zakoupily hlasovací zařízení za osmdesát tisíc korun. Sedmdesát stálo zařízení, deset tisíc velká LCD televize, na kterou se výsledky promítají. V Podbořanech, i když o čtyři roky později, tedy výrazně na nákupu hlasovacího zařízení ušetřili. „Je bezdrátové, přenosné, takže se dá použít i v jiných místnostech, než při zasedání zastupitelstva na radnici," uvedl jednu z předností moderního zařízení starosta Podbořan Radek Reindl.

Kontrola veřejnosti

Hlasovací zařízení umožní lidem například kontrolu, jak který zastupitel hlasoval. „Je to další krok naší radnice k transparentnosti. Dosud bylo pro lidi složitější zjistit, kdo pro jaký návrh hlasoval, prosazoval ho nebo nehlasoval. Teď bude okamžitě jasné, kdo jaký návrh podpořil," dodal Radek Reindl.