„Dva z nich se odehrály na sklonku září, třetí začátkem října. Případy si byly podobné, pokaždé se jednalo o seniora ve věku kolem sedmdesáti let. Na policejní linku 158 se v podvečerních hodinách obrátil kamarád či známý pohřešovaného, v jednom případě to byl příbuzný,“ popsala policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

První ze seniorů se ztratil u Deštnice na Žatecku, druhý v okolí Lubence na Podbořansku a poslední zabloudil u Hříškova na Lounsku. Do hledání ztracených houbařů se ve všech třech případech zapojilo několik policejních hlídek, někdy šlo i o hlídky ze sousedních krajů. Policisté k hledání využili i služební psy, dvakrát se do akcí zapojil policejní vrtulník.

„Všechny tři případy měly šťastný konec. Ve dvou z nich kontaktovali večer policii příbuzní, že se pohřešovaný sám vrátil v pořádku domů. Dalšího houbaře nalezli policisté ve spolupráci s jeho vnukem, a to i díky tomu, že si sebou vzal do lesa mobilní telefon. Muž byl po několika hodinách v lese sice dehydrovaný, ale jinak v pořádku,“ přiblížila policejní mluvčí.

V této souvislosti policie apeluje na houbaře, aby nepřeceňovali své schopnosti a síly a pokud možno se sami nevydávali na místa, která dobře neznají. „Doporučujeme do lesa nosit plně nabitý mobilní telefon a vždy někomu z příbuzných či známých oznámit úmysl jít na houby a sdělit mu alespoň přibližné místo,“ dodala Miroslava Glogovská.

S blouděním po lese má svou zkušenost dnes 70letá Božena Krátká ze Žatce, která se před lety ztratila právě při houbaření. Situace byla pro ni o to horší, že se ztratila rodině v místech, kde před tím nebyla a která neznala. „Telefon jsem v té době neměla. Vůbec jsem nevěděla, kam jdu. Po několika hodinách jsem došla k nějakým chatám, jejich majitelé mě ochotně odvezli autem. Nerada na to vzpomínám, měla jsem už celkem strach,“ přiblížila svůj zážitek.

Policejní pátrání v lesích po ztracených houbařích z regionu není výjimečné. V říjnu před dvěma lety se v lesích u Jáchymova na Karlovarsku ztratil 27letý muž z Loun, který trpěl duševní poruchou. Po dvou dnech se našel v lokalitě pod Klínovcem, pátralo po něm 150 policistů, hasičů, záchranářů a členů horské služby. I on se našel v pořádku.

Přelom letošního září a října houbařům v okrese Louny přeje. Dokládá to i nedávná výstava žateckých mykologů, která ukázala 190 druhů hub. „Houby rostou zpravidla ve dvou vlnách. Na začátku léta a na začátku podzimu. Ta první vlna letos kvůli počasí nepřišla, takže v současné době rostou letní i podzimní druhy hub,“ sdělil žatecký mykolog Pavel Dombaj.