Poprvé hledala podbořanská radnice využití pro pěkně opravenou vodní tvrz v Hlubanech téměř dva roky. Rok se pak o památku starali myslivci, vedení města bylo hodně rádo, že našlo nájemce. Teď ale nastane hledání správce tvrze znovu, myslivci odcházejí.

Bude opět stejně složité a zdlouhavé? Nebo opravená památka najde využití rychle, jak doufá vedení Podbořan? „Věříme, že se nám tentokrát povede najít nového nájemce rychle. Zájem podle našeho názoru je, lidé se občas na radnici ptají, zda je možné v tvrzi udělat soukromou oslavu, svatební hostinu a podobně. Způsobů využití je hodně, věříme, že do výběrového řízení zájemci o provozování budou," řekl na dotaz Deníku podbořanský starosta Radek Reindl.

Nákladná rekonstrukce

Vodní tvrz v Hlubanech dlouhá léta chátrala, byla v dezolátním stavu, vedení podbořanské radnice shánělo peníze na její kompletní opravu. Dotace z ministerstva kultury nakonec přišla v roce 2009, stát poslal dva miliony korun a město přidalo 700 tisíc.

Po rekonstrukci dlouho nemohla památka najít využití. Radnice hledala nájemce od začátku roku 2010, vypsala několik výběrových řízení, nikdo se ale nehlásil. Vhodný provozovatel vodní tvrze v Hlubanech se hledal téměř dva roky.

A proč teď opouštějí tvrz buškovičtí myslivci, kteří ji měli jeden rok v nájmu za 1 500 Kč ročně plus energie? „Jednoduše objekt jako klubovnu už nepotřebují. Provozovatel jiného objektu přímo v Buškovicích jim nabídl vhodné prostory za ještě výhodnějších podmínek," zdůvodnil odchod současného nájemce Reindl. 

Místo pro klubovnu nebo historická řemesla

Tvrz je daleko od centra Podbořan, pravidelně otevřená restaurace tedy asi pro případného nájemce nepřichází v úvahu. Radnice v minulosti mluvila o možném využití pro turisty, historická řemesla nebo jako ateliéry pro umělce. Možné by bylo využití i pro klubovnu nějakého zájmového sdružení. 

Pokud podbořanská radnice v rozumném čase nového nájemce nenajde, je připraveno náhradní řešení. „Na takový scénář jsme také připraveni. Pokud se nájemce nenajde, bude tvrz provozovat pravděpodobně samo město. Starali by se o ni naši veřejně prospěšní pracovníci, pro soukromé oslavy a setkání bychom tvrz standardně pronajímali," dodal Radek Reindl.

Památka ze 14. století, která byla v roce 2009 zrekonstruována podle náčrtu ze 17. století, byla v Hlubanech dlouhou dobu ve velmi špatném stavu, její oprava přišla na 2,7 milionu korun.