Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Perucku žije velmi vzácný motýl

Peruc - Český svaz ochránců přírody chce místo jeho výskytu upravit, aby se mu dařilo lépe.

18.12.2010
SDÍLEJ:

Hnědásek kostkovaný.Foto: Marek Vojtíšek

Do záchrany jednoho z nejvíce ohrožených motýlů, hnědáska černýšového (na snímku velmi podobný hnědásek kostkovaný), se chtějí pustit ochránci přírody u Peruce na Lounsku – v údolí u Hřivčič.

Potvrzen tam byl výskyt jak tohoto vzácného motýla, tak i dalších ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Vybraná plocha je uměle zalesněna a částečně silně zarostlá křovinami. Optimálním biotopem pro hnědáska černýšového jsou stepní porosty spíše mírně neudržované – cílem ochranářů je upravit místo, a to vysekáním některých křovin a malých jehličnanů. Nepůjde ovšem o žádný drastický zásah.

„Oslovil nás Jiří Bělohoubek z Českého svazu ochránců přírody s projektem záchrany ohroženého hnědáska černýšového. Projekt se týká území o 9,6 ha, úprava porostu se týká 2,5 ha. Jedná se o naše pozemky. Navržené zásahy nejsou velké. Vydali jsme proto souhlasné stanovisko. Jde o neudržované plochy, které budou zrevitalizovány,“ uvedla místostarostka Peruce Šárka Křepčíková.

Než začnou jakékoliv úpravy, bude projekt projednáván s občany. Veřejné projednávání by mělo proběhnout koncem ledna. „Objevily se nějaké nesouhlasné hlasy, je potřeba s tímto seznámit tamní obyvatele a projednat to s nimi,“ doplnila místostarostka.

Motýl v ČR téměř vymizel

„Hnědásek černýšový patří k vymírajícím druhům a to prakticky v celé Evropě. V minulosti byl značně rozšířen v teplejších regionech, ovšem na většině známých lokalit vymřel již v první polovině 20. století. V současnosti přežívá v Čechách pouze na několika místech Českého krasu, v okolí Dobříše a nově byl potvrzen v lounské části Českého středohoří. Domovem hnědáska jsou slunné stepi a lesostepi obvykle s jižní expozicí porostlé nízkostébelným trávníkem a řídkou křovinnou vegetací,“ píše se v projektu.

V lokalitě se má vyskytovat i lišaj pryšcový, pestrobarec petrklíčový, z rostlin pak čičorka pochvatá, kozinec rakouský, zimostrázek alpský, čistec německý, oman německý a další druhy.

Autor: Miroslava Strnadová

18.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ne úplně obyčejnou volební místnost mají ve Rvenicích na Postoloprtsku. Volí se tam v letní kuchyni v domku rodiny Klimendových.

Volí se také v obýváku nebo kuchyni. Celkem na 167 místech

Ilustrační foto.

Kam zajít o víkendu na fotbal

Kulturní tipy: Ples, koncerty, drakiáda i strašidelná procházka

Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce se můžete vypravit v těchto dnech v regionu.

ANKETA: Zavedli byste v České republice euro?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Chaty ve Smolnici vykrádal padesátiletý muž

Smolnice - Po zloději zůstala majitelům objektů škoda téměř třicet tisíc korun.

Někteří volební lídři zůstanou v kraji, další vyrazí do Prahy

Ústí nad Labem - Jedni zůstanou se svými voliči doma. Další kandidáti v sobotu odcestují po uzavření volebních místností do pražských partajních centrál. Všichni ale chtějí získat co nejvíc křesel v Poslanecké sněmovně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení