Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třináctiletému Toníkovi nechybí smysl pro humor

LOUNY - Chlapci po obrně pomáhá asistentka, ve škole se učí výborně.

23.4.2007
SDÍLEJ:

Toník z Loun je optimista, nepodléhá chmurným náladám kvůli své nemoci.Foto: DENÍK/Mirka Strnadová

Třináctiletý Toník Horčička chodí do školy jako ostatní děti. Jeho život ale není obyčejný. Prodělal dětskou mozkovou obrnu a pohybuje se pouze na vozíku. Po celý den potřebuje péči, ale i přes své postižený je plný optimismu.

„Tonda se narodil s postižením a jeho diagnóza je DMO spastická triparéza. Od pěti měsíců jsme chodili na rehabilitace a cvičíme Vojtovu metodu. Je to velmi náročné jak pro nás, tak i pro Tondu,“ začala vyprávět Toníkova maminka Eva.

Asistentka při vyučování

Když bylo Tondovi pět let, začala mít rodina starost, kam umístit chlapce do školy. „Seznámili jsem se s Ladislavou Benešovou, učitelkou lounské základní školy ve Školní ulici. Do školy již jeden postižený chlapec chodil. L. Benešová nám poradila s předškolní přípravou v Teplicích. Po té nastoupil do této školy,“ řekla maminka.

Nyní chodí Tonda již do šesté třídy. S učením mu pomáhá asistentka Jitka Kozelková, která je s ním po celý den ve škole. Píše mu zápisky a pomáhá mu se pohybovat po škole. „Z učení mě nejvíce baví matematika a pokusy, které děláme v přírodopise a fyzice,“ říká Tonda.

Toník je usměvavý vzorňák

Na otázku, čím by chtěl být, až vyroste, odpověděl, že zatím neví. Dříve chtěl být ale počítačovým expertem nebo policistou. I přes své postižení nemá Toník ve škole zvláštní výhody. „Toník je šikovný, pomůcky do školy má v pořádku, je to vzorňák. Má velký smysl pro humor. Samozřejmě se mu snažíme pomáhat. Avšak všechny známky, které jsou velmi dobré, si zasloužil. Je šikovný a vnímavý,“ řekla Věra Benešová, která má Toníka na český jazyk.

Toník má spousty zájmů a koníčků. „Velmi rád čtu dobrodružné knížky. Teď mám rozečtené dvě – Eragon a Dobrodružství Toma Sawyera. Rád také hraji počítačové hry, hlavně Star Wars. Jsem velkým fandou filmů Star Wars. Také chodíme s tátou na ryby. Děda mě naučil hrát šachy. Nikdy se mi ho ještě nepodařilo porazit, ale určitě se mi to povede,“ rozpovídal se Toník.

Jako každé dítě i Toník se těší na prázdniny. „Kromě prázdnin na táboře poprvé pojedu k moři. Těším se na cestu letadlem,“ pokračoval ve vyprávění Toník. Tondovo postižení změnilo život celé rodině. „Musela jsem skočit se zaměstnáním a zůstat doma. Bylo nutné přizpůsobit i bydlení. Město nám pomohlo finančně, abychom mohli pro Toníka vytvořit bezbariérové bydlení,“ dodala maminka.

23.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bývalý Dreherův pivovar v Žatci, kde sídlil podnik Fruta. Objekt má být spolu s dalšími 88 budovami ve městě zapsán do seznamu UNESCO.

V bývalém pivovaru v Žatci by se opět mohlo začít vařit pivo

Třída 1.B ze ZŠ Husova Podbořany

Naši prvňáci ze ZŠ Husova Podbořany

Dobrovolníci pomáhají v okolí zámků

Krásný Dvůr, Stekník - Do Krásného Dvora jezdí pomocníci z Anglie. Ve Stekníku zase nabízejí příležitosti i pro místní zájemce.

Podbořany opraví koupaliště. Město také chystá malý kemp

Podbořany - Po rekonstrukci dětského bazénu projde částečnou opravou i ten velký. Chystá se další rozšíření služeb v areálu.

Most v Blšanech bude zavřený do konce roku

Blšany - Řidiči musejí použít sedmikilometrovou objízdnou trasu.

ANKETA: Zavedli byste ve školách uniformy?

Ústecký kraj, Lounsko - Patnáct zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím osmi stran v Ústeckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení