„Za dvanáct hodin se hodiny o několik vteřin zrychlí. Ve čtyři hodiny ráno a ve čtyři hodiny odpoledne se na těch pár vteřin pravidelně zastaví a čekají na rádiový signál z německého Frankfurtu nad Mohanem. Pak se zase rozeběhnou a jdou přesně,“ sdělil Ivo Valášek, kurátor sboru Českobratrské církve evangelické v Žatci. O opravu se postaral známý hodinář a umělecký kovář Petr Podzemský, který se dlouhodobě stará také o radniční hodiny v Žatci a je autorem orloje na Chrámu chmele a piva.

Hodiny na kostele pod muzeem odbíjejí každou čtvrthodinu na zvonce. Z trojice původních zvonů ve věži kostela zbyl jediný, ostatní dva byly roztavené kvůli potřebě materiálu během druhé světové války.

Bývalé papírny v Žatci. V horní části je depozitář místního regionálního muzea, ve spodní vznikne archiv města a kuželna.
Vezme si Žatec 300milionový úvěr? Ve čtvrtek rozhodnou zastupitelé

Evangelický kostel v Žatci byl postaven v letech 1897-1898 v novorenesančním stylu na křižovatce starých cest na Karlovy Vary a Kadaň. Iniciátorem a investorem stavby byl tehdejší majitel žatecké továrny na papírové krabice Moritz Lüdersdorf, hlava evangelické obce a kulturní mecenáš. V kostele ho připomíná deska stejně jako žatecké evangelíky, kteří padli v první světové válce. Obě nedávno našel Ivo Valášek ve vrstvě nepořádku v sakristii kostela.

Renovace hodin proběhla po skončení opravy střechy věže kostela. Českobratrská církev evangelická by ráda provedla kompletní rekonstrukci památky včetně celkové opravy střechy, fasády a vnitřní výmalby, chybí jí ale potřebné miliony korun.